Mistrem světa v silničním závodě cyklistů je Van der Poel

Glasgow - Mistrem světa v silničním závodě se stal v Glasgow poprvé nizozemský cyklista Mathieu van der Poel. Úřadující světový šampion v cyklokrosu tak po 38 letech ukončil čekání Nizozemců na titul. Osmadvacetiletému univerzálovi se to podařilo i přesto, že měl přibližně 17 kilometrů před cílem nepříjemný pád.

Redaktor RN 06.08.2023 18:01:00 0x
Mistrem světa v silničním závodě cyklistů je Van der Poel

Hodnocení

100%

Tento úspěch je završením mé dosavadní kariéry. Jde patrně o největší vítězství na silnici a já si vůbec nedokážu představit, že budu teď celý rok jezdit v duhovém dresu, citovala Van der Poela agentura Reuters. Nizozemec bude navíc v sobotu na startu v olympijské disciplíně cross country horských kol.

V tříčlenném hvězdném finiši dalších favoritů si vyjel stříbro Belgičan Wout van Aert a bronz Slovinec Tadej Pogačar. Dvojnásobný vítěz Tour de France Pogačar porazil těsně mistra světa z roku 2019 Dána Madse Pedersena.

Z kvarteta Čechů si vedl nejlépe Petr Kelemen, jenž strávil většinu závodu v čele jako jeden z devítičlenné skupiny uprchlíků. Do cíle dojel na 24. místě deset minut po vítězném Van der Poelovi, o devět sekund však porazil obhájce zlata Remca Evenepoela z Belgie.

Peloton odstartoval ve skotské metropoli Edinburghu a oklikou mířil do Glasgow, kde se desetkrát museli jezdci vypořádat s nástrahami 14,3 kilometru dlouhého okruhu, jenž zahrnoval 46 zatáček. Skupina uprchlíků s Kelemenem, která se brzy odpojila, byla vidět, ale zároveň bylo zřejmé, že o rozhodující akci nepůjde.

Po příjezdu do Glasgow se začalo závodit naplno, k vidění byla spousta útoků, pádů, ale i situací, kdy velkým hvězdám docházely síly. Jednou z nich byl i trojnásobný mistr světa z let 2015 až 2017 Slovák Peter Sagan, jenž se po této sezoně rozloučí se silniční cyklistikou a vrátí se na horská kola.

Mimořádně náročný závod se kvůli demonstrantům, kteří ho po odjetí zhruba 80 kilometrů takřka na hodinu přerušili, když se přilepili k silnici, protáhl na více než sedm hodin. A navíc ho ztížilo ještě počasí, protože zhruba 50 kilometrů před cílem začal části městského okruhu skrápět déšť.

Dlouho se zdálo, že situaci mají pod kontrolou Belgičané, kteří dohlíželi na dění vpředu hned v pěti závodnících. Opak byl ale pravdou. Evenepoel se sice pokusil o rozhodující nástup, ale jeho útok neměl dlouhého trvání. A brzy bylo zřejmé, že ani on dnes nebude závodníkem, který bude mít nejvíce sil a energie.

Když zbývalo do cíle lehce přes 20 kilometrů, opřel se do pedálů Van der Poel. Na dalších pěti kilometrech si vyjel více než půlminutový náskok na trio pronásledovatelů Pedersen, Pogačar, Van Aert a zdálo se, že ho už nemůže nic zastavit na cestě za tolik vytouženým zlatem.

Záhy však přišla komplikace. Pětinásobný světový šampion v krosu, který ovládá na výbornou i horské kolo, na mokré trati podklouzl v zatáčce a skončil na zemi. S kolem doklouzal až pod plůtek, měl odřené rameno, loket, bok i stehno, ale po pár sekundách se zvedl a i díky tomu, že neměl žádný technický problém, mohl pokračovat.

Když se mi podařilo odjet, nečekal jsem, že za mnou vznikne taková mezera. Jakmile jsem viděl, že mě nikdo nepronásleduje, dalo mi to křídla a po okruhu jsem doslova letěl. Tedy až do toho pádu. Po něm jsem si pak na okamžik pomyslel, že je po všem, přiznal Van der Poel.

Na vlně adrenalinu pak sprintoval až do cíle. Na Joopa Zoetemelka, jenž slavil sedmé zlato Nizozemska v historii v roce 1983, navázal s náskokem 97 sekund. Van Aert získal po třech letech další stříbro, dvě má navíc i z časovky (2020 a 2021). Pogačar zařídil historicky druhou medaili - a opět bronzovou - pro Slovinsko.

Lídr české sestavy Mathias Vacek, jenž získal loni na MS v Austrálii stříbro v kategorii do 23 let a pro účast mezi elitou se nechal postaršit, startoval s medailovými ambicemi, ale po polovině z celkových 271,1 kilometru odstoupil.

Jel se furt doraz a já se necítil moc dobře. Po dvou kolech mě začalo bolet břicho, odpadl jsem a na tomhle okruhu bylo jasné, že je to konec. Nebyl to pro mě dnes úplně nejlepší den, ale to se nedá nic dělat. Možná jsem to na začátku přehnal s gelama... Úplně mi to nesedlo. Jsou to zkušenosti do dalších let, ale jsem určitě zklamaný, řekl jednadvacetiletý Vacek v rozhovoru pro Českou televizi.

Chuť si bude moct spravit v pátek, kdy ho společně s Jakubem Otrubou čeká start v časovce.

Michael Boroš byl při premiéře na silničním MS sedmatřicátý, na 42. příčce dokončil závod Adam Ťoupalík. Nájezd na prvních 120 kilometrech byl docela v klidu. Vytvořil se únik, pak se jelo tempo, dokud nám to nepřekazili aktivisti. Tam jsme bohužel zkejsli necelou hodinu a trochu nám zatuhly nohy. To bylo docela dost nepříjemné. Nájezd na okruhy už byl masakr. Něco takového jsem nezažil, uvedl Boroš v tiskové zprávě svého týmu Elkov Kasper.

Jsem spokojený, že jsem v tak těžkém závodě dojel do cíle. S Adamem jsme měli společný cíl - a to byl cíl. Když už jsme byli ve skupině, tak se docela i jelo. A díky tomu jsme se do cíle dostali. Nevím ani, kolik dojelo lidí, nebo jak to vypadalo kolem nás, protože na okruhu to bylo docela nepřehledné. Pořád levá, pravá, dodal Boroš, který je dlouhodobě domácí jedničkou v cyklokrosu.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.