Gruzínci sní o první historické výhře a postupu, Portugalci mohou šetřit hvězdy

Gelsenkirchen (Německo) - Jako poslední na fotbalovém mistrovství Evropy v Německu vyvrcholí ve středu večer "česká" skupina F. Tým Ivana Haška bude bojovat o postup s Tureckem, Gruzie v souběžně hraném utkání narazí na Portugalsko, které již má osmifinále jisté. Gruzínci jsou zatím v tabulce poslední, ale stále ve hře. Proti jednomu z největších favoritů šampionátu nastoupí od 21:00 v Gelsenkirchenu.

Redaktor RN 25.06.2024 12:22:00 0x
Gruzínci sní o první historické výhře a postupu, Portugalci mohou šetřit hvězdy

Hodnocení

100%

Portugalci mohou s plným bodovým ziskem v klidu přemýšlet, jak rozložit síly. Zbývající tři týmy ve skupině budou před výkopem vědět, co potřebují. Turecko zatím získalo tři body, Česko s Gruzií za vzájemnou remízu po jednom. Tým ze země na rozhraní Evropy a Asie má o gól horší skóre.

Důležité budou dnešní výsledky. Pokud třetí tým z konečné tabulky skupiny C získá maximálně dva body, pak by třetímu celku ze skupiny F mohl za příznivé konstelace v případě lepšího skóre teoreticky stačit k postupu do osmifinále i zisk dvou bodů.

Gruzínci jsou jediným nováčkem na Euru. Před turnajem patřili k největším outsiderům, stále však mohou snít o první historické výhře a postupu. Nemáme co ztratit, absolutně. Naším cílem bylo získat zkušenosti z tohoto šampionátu. Gruzii mám moc rád, ale nečekal jsem, že vyhrajeme náš debutový turnaj. Pro hráče bylo velmi důležité, aby okusili, jaká je nejvyšší úroveň fotbalu. Máme se hodně co učit, ale Gruzii to v budoucnu pomůže, uklidňuje svůj tým francouzský trenér Willy Sagnol.

Oba soupeři se zatím utkali pouze jednou. Portugalci v roce 2008 v přípravném duelu před ME na domácí půdě zvítězili 2:0. Ve Viseu již tehdy hráli Cristiano Ronaldo a Pepe, nejstarší hvězdy však tentokrát budou pravděpodobně odpočívat. Kouč Roberto Martínez avizoval, že místo osvědčených opor vyzkouší některé hladové talenty z širšího kádru. Hrát každopádně nemůže potrestaný Rafael Leao.

Náš první cíl byl splněn, ale využíváme každý okamžik každého zápasu, abychom se připravili na další. Ke třetímu utkání přistoupíme úplně stejně jako k prvním dvěma. Budeme se snažit vyhrát, zlepšit se a jít do osmifinále lépe připravení, než jsme teď, uvedl záložník Rúben Neves.

S ohledem na kvalitu kádru Selecaa se Gruzii zřejmě příliš neuleví a brankář Giorgi Mamardašvili, který zazářil proti českým střelcům, bude znovu v pohotovosti. Outsideři však nemají co ztratit a případnou senzační výhrou mohou jen všechno získat.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.