Bach ujistil kontroverzně diskvalifikovanou šermířku, že o OH v Paříži nepřijde

Milán - Pokud se kontroverzně diskvalifikovaná ukrajinská šermířka Olha Charlanová nekvalifikuje na olympijské hry do Paříže, přislíbil prezident Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach, že jí udělí výjimku, aby mohla startovat. Uvedl to server insidethegames.biz s odkazem na ukrajinského ministra sportu Vadyma Hutcajta, jenž zveřejnil Bachův dnešní dopis šermířce.

Redaktor RN 28.07.2023 16:02:00 0x
Bach ujistil kontroverzně diskvalifikovanou šermířku, že o OH v Paříži nepřijde

Hodnocení

100%

Čtyřnásobná mistryně světa Charlanová byla ve čtvrtek na mistrovství světa v Miláně diskvalifikována ze soutěže šavlistek poté, co po vítězném duelu 1. kola nepodala ruku ruské soupeřce Anně Smirnovové. Podle pravidel si po oznámení výsledku šermíři podat ruce musejí, to však Charlanová vzhledem k ruské agresi na Ukrajině odmítla.

Vzhledem k tomu, že MS slouží jako důležitá olympijská kvalifikace, hrozilo Charlanové, že kvůli brzkému vyřazení na turnaji a malému počtu získaných bodů může přijít o účast v Paříži. Šéf MOV Bach, sám bývalý olympijský vítěz v šermu, ji však dnes v dopise ujistil, že se za rok pod pěti kruhy představí.

Vzhledem k mimořádné situaci vám Mezinárodní olympijský výbor udělí dodatečné místo na olympijských hrách v Paříži 2024, pokud se nezvládnete ve zbývajícím čase kvalifikovat, napsal šermířce Bach, jenž jí zároveň vyjádřil plnou podporu.

Charlanová ještě předtím obvinila předsedu mezinárodní šermířské federace Emmanuela Katsiadakise, že nedodržel slovo. Podle agentury SID uvedla, že ji řecký funkcionář ujistil, že Smirnové podat ruku nemusí. Myslela jsem si, že mám jeho slovo a mohu si být jistá. Ale očividně to je jinak, řekla Charlanová, jež po výhře 15:7 soupeřčinu ruku odmítla a zvednutou zbraní znemožnila Rusce, aby se k ní přiblížila.

Následně ji technický direktoriát turnaje diskvalifikoval. Můj vzkaz zní: my sportovci z Ukrajiny jsme připraveni čelit Rusům na sportovním poli, ale ruku jim nikdy nepodáme, dodala Charlanová a vyzvala federaci ke změně pravidel. To snad pochopí každý. Musejí se změnit pravidla, protože se změnil i svět, poznamenala.

Po rozruchu, který případ vyvolal, světová federace FIE skutečně pravidlo o povinném podání rukou z regulí vypustila. Potvrdil to dnes na tiskové konferenci člen výkonného výboru Bruno Gares. Navíc byla zrušeno vyřazení Charlanové z celého šampionátu, takže bude moci v sobotu startovat v soutěži družstev.

Ukrajinský šermířský svaz (NFFU) se proti diskvalifikaci Charlanové odvolal. Záležitost 'nedostatek respektu', který se stal předmětem sporu, je výlučně v kompetenci rozhodčího, jenž poté, co duel skončil, nezaznamenal v chování ukrajinské šermířky žádné porušení pravidel. A co víc, tato záležitost podle pravidel FIE nespadá pod jurisdikci technického direktoriátu, uvedli v prohlášení představitelé NFFU.

Charlanové vyjádřili podporu také další ukrajinští sportovci, například fotbalisté Dynama Kyjev nebo tenistka Elina Svitolinová. Agentura Reuters připomněla, že Svitolinová po zápasech s ruskými či běloruskými soupeřkami taktéž odchází z kurtu bez podání ruky.

MOV v souvislosti s konfliktem vyzval sportovní federace, aby přistupovaly k záležitostem týkajícím se ukrajinských a ruských sportovců citlivě. Jsme si vědomi složitých vnitřních konfliktů, kterým (ukrajinští sportovci) mohou vzhledem k agresi proti své zemi čelit. Proto vyzýváme mezinárodní federace, aby řešily situace týkající se ukrajinských a individuálních neutrálních sportovců s potřebnou dávkou citlivosti. Trvá naše plná solidarita s ukrajinskými sportovci a ukrajinským olympijským hnutím, uvedl MOV pro agenturu Reuters.

Katsiadakis vystřídal v čele mezinárodní federace FIE Rusa Ališera Usmanova, který se loni po ruské invazi na Ukrajinu výkonu funkce do odvolání vzdal. Miliardář Usmanov předtím vedl světový šerm od roku 2009. FIE byla jednou z prvních federací, která se řídila doporučením MOV, aby znovu zařadila Rusy a Bělorusy do soutěží jako neutrální sportovce.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.