Zvony se do poutního areálu, který je národní kulturní památkou, začaly vracet před čtyřmi lety. Všechny jsou nové. V první etapě obnovy poutního areálu zvonař v roce 2020 zavěšoval tři největší, které váží 260, 520 a 950 kilogramů. Loni přibyl 170kilogramový pojmenovaný sv. Josef. Tento je Jáchym. Je nejmenší a váží 125 kilogramů, dodal Jurnečka. Nový zvon požehná biskup Stanislav Přibyl právě při poutní slavnosti, která bude příští týden v neděli.
Poutní areál v Horní Polici patří k nejcennějším barokním památkám v Libereckém kraji. Vznikl na místě gotického kostela vypáleného husity. Podle legendy byla v roce 1523 na břehu Ploučnice nalezena soška Panny Marie, která byla vnímaná jako nebeský dar a lidé se jí přicházeli poklonit. Dnes je součástí hlavního oltáře a místo, kde byla vylovena z řeky, připomíná mariánský sloup.
Poutní areál byl ještě před pár lety v havarijním stavu, jeho obnova začala v roce 2018 a dosud neskončila. Nejrozsáhlejší byla první etapa za více než 100 milionů korun, která trvala dva roky. Rekonstrukce se dočkaly kostel, zvonice, věžičky ambitů i exteriér. Na obnovu areálu se tehdy církvi podařilo získat evropské dotace, které pokryly většinu nákladů. Druhá etapa zhruba za 17 milionů korun byla zaměřená především na opravu zahrady a také ambitu, což je polokrytá chodba okolo kostela. V tomto roce děláme průčelí fary, děláme zázemí pro cyklisty a budeme dělat toalety pro poutníky. Získali jsme na to dotaci asi 2,5 milionu korun, řekl Jurnečka.
U fary, která připomíná barokní zámeček, jde podle něj o první etapu rekonstrukce. Předchozí správce farnosti náklady na její celkovou obnovu odhadl na 60 milionů korun. Faru budeme opravovat po částech, dodal Jurnečka. Podle něj nyní připravují žádost o získání dotace z evropského programu IROP.
Díky obnově zájem turistů o toto poutní místo stoupl. Za měsíc tady máme šest až osm zájezdů, řekl správce farnosti. Dvakrát více lidí chodí i na bohoslužby. Jsou každou neděli ve tři odpoledne a chodí tam kolem 50 lidí, dodal.