Zemřela autorka námětu filmové komedie Dívka na koštěti Hermína Franková

Praha - Ve věku 95 let zemřela v pátek 7. června spisovatelka a scenáristka Hermína Franková. Byla autorkou knih pro děti i dospělé. Napsala mimo jiné román Lékárníkových holka nebo námět k úspěšné filmové komedii Dívka na koštěti. O jejím úmrtí informoval na webu český PEN klub.

Redaktor RN 11.06.2024 08:23:00 4x
Zemřela autorka námětu filmové komedie Dívka na koštěti Hermína Franková

Hodnocení

100%

Franková vystudovala farmacii na brněnské Masarykově Univerzitě. Její knihy začaly vycházet na začátku 60. let. V roce 1968 napsala krátkou povídku pro děti Čarodějnička na koštěti, podle níž o rok později vytvořila námět k pohádkové filmové komedii Dívka na koštěti. Snímek o mladé čarodějnici Saxaně s Petrou Černockou v hlavní roli natočil režisér Václav Vorlíček. Premiéru měl v září 1972.

V 60. letech vyšla Frankové řada knih pro dospělé, například Děti platí polovic?, Ženy pod helmou či Blázni a Pythagoras. V následující dekádě ale kvůli zákazu publikování pracovala ve svém původním oboru v lékárně a také vydala několik knih pod cizími jmény.

Od začátku 80. let se Franková snažila vracet k psaní pod vlastním jménem. Vrátila se k čarodějnickému tématu a napsala scénář k sérii fantasy komedií Ohnivé ženy. Později se podílela například na scénáři projektu Kinolabyrint na výstavu v japonské Ósace. Hold milovaným jižním Čechám vzdala kupříkladu v knihách Kluk od vody či Jupí, jdeme do světa.

Poslední rozloučení s Frankovou se bude konat ve středu 19. června ve 13:20 v Malé obřadní síni strašnického krematoria v Praze.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.