Zbrašovské aragonitové jeskyně zdobí svými plastikami mladí skláři

Hranice (Přerovsko) - Téma vody se letos prolíná sezonní výstavou umístěnou ve Zbrašovských aragonitových jeskyních v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku. V kulisách jeskyně mohou návštěvníci obdivovat díla studentů a čerstvých absolventů uměleckoprůmyslové školy sklářské ve Valašském Meziříčí. Výstava s názvem Voda/Sklo/Voda obohatí prohlídku 375 metrů dlouhé návštěvní trasy do konce října, sdělil ČTK mluvčí Správy jeskyní ČR Pavel Gejdoš. Jeskyně pořádají výstavy současného výtvarného umění už přes 30 let.

Redaktor RN 09.07.2024 13:21:00 2x
Zbrašovské aragonitové jeskyně zdobí svými plastikami mladí skláři

Hodnocení

100%

Při přípravě tradiční výstavy současného výtvarného umění ve Zbrašovských aragonitových jeskyních sáhli pořadatelé letos opět do osvědčených vod. Již poosmé zde vystavují svá díla skláři, protože právě sklo je ideálním materiálem pro prezentaci v prostorách s vysokou vzdušnou vlhkostí a působivě komunikuje se strukturou zdejších skalních stěn, uvedl Gejdoš.

Na výstavě se prezentují studenti a čerství absolventi oboru Design skla Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské ve Valašském Meziříčí. Design skla je nejstarším oborem sklářské školy, která letos slaví 80 let své existence a je jedinou sklářskou školou na Moravě. Od roku 2008 je členem sítě škol UNESCO. Vedoucím oboru je sklářský výtvarník Josef Divín, mistry odborného výcviku jsou sklářský výtvarník Ondřej Strnadel a mistr Michal Pavlík. Oba prvně jmenovaní již také vystavovali svá díla ve zbrašovském podzemí a připravili i koncepci letošní výstavy, doplnila vedoucí jeskyní Barbora Šimečková.

V posledních dvou letech zpracovávali studenti téma Voda-Zahrada-Mikroorganismy a inspirovali se také prostředím zdejších jeskyní. Námět pak převáděli do materiálu různými sklářskými technikami, nejpočetněji zastoupenou technologií je hutně modelované a foukané sklo.

Stěžejním dílem výstavy je kompozice čtyř hutně modelovaných skleněných explozí výstřiků vody, které jsou navlečeny na kovových tyčích. V hlavní výstavní části, Mramorové síni, zaujmou návštěvníky čtyři výrazné vertikální skleněné sloupy - pomyslné stalagmity s hutními dekory nálepů nebo skleněná beskydská louka, kterou najdou v zákoutí u chodníku. Na umělecká díla ze skalní terasy poté shlížejí hlavy soch z Velikonočních ostrovů. Svá díla prezentuje 12 studentů a je velmi potěšující, že všichni buď pokračují dále ve studiu na vysokých školách v prohlubování znalostí ve sklářských oborech nebo nacházejí uplatnění v některých erudovaných sklářských firmách, doplnila Šimečková.

Současné výtvarníky na výstavách v netradičním prostředí představují Zbrašovské aragonitové jeskyně tři desítky let a v soustavném pořádání těchto výstav jsou ojedinělé. Podle vedoucí jeskyní jsou díla pro tyto výstavy vybírána tak, aby bez újmy odolala téměř stoprocentní vlhkosti vzduchu a čtyřměsíční instalaci v podzemí.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.