Zámeček Lány v Lednicko-valtickém areálu je opravený, nabízí i občerstvení

Břeclav - Tři roky trvala soukromému majiteli oprava bývalého loveckého zámečku Lány, který je součástí Lednicko-valtického areálu zapsaného na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Robert Nemcsics budovy, které 30 let chátraly, proměnil na penzion se dvěma sály, nabízí také občerstvení i ubytování pro projíždějící cyklisty. Dnes areál představil novinářům.

Redaktor RN 01.08.2023 14:48:00 2x
Zámeček Lány v Lednicko-valtickém areálu je opravený, nabízí i občerstvení

Hodnocení

100%

Celou rekonstrukci provázelo opakované vyjednávání s památkáři. Zatímco zámeček památkově chráněný je, další dvě budovy chráněné nejsou, ale nacházejí se v památkově chráněném území. Problém byl, že jsme neměli k dispozici žádnou dobovou dokumentaci, podle níž by bylo možné postupovat. Vycházeli jsme mimo jiné z materiálů dalších projektů architekta Josefa Hardmutha a snažili se sem vrátit prvky, které byly typické pro další objekty Lichtenštejnů v okolí, uvedl Nemcsics.

Areál zámečku byl navíc silně zanesený rozličnými druhy odpadu, od toxického až po stavební sutě. V uplynulých desetiletích byl obehnaný vysokým plotem, který nový majitel nahradil nízkým oplocením. Spor s památkáři vede o zdobenou kovovou bránu, která má spíš symbolický charakter. Vnímáme její funkci spíš jako psychologickou - aby okolojedoucím lidem dala najevo, že na rozdíl od okolní obory není tato část areálu volně přístupná, uvedl Nemcsics.

V samotném zámku jsou kromě dvou společenských sálů i pokoje penzionu, další ubytovací kapacity jsou pak umístěny v obou hospodářských budovách. Pro cyklisty, kteří místem projíždějí, pak slouží okénko s občerstvením doplněné posezením.

Lovecký zámeček Lány nechal v letech 1810 až 1812 postavil kníže Jan I. z Lichtenštejna. V 60. letech 19. století okolo zámku vznikla obora, ve které Lichtenštejnové chovali jeleny a daňky. Po roce 1945 se zámek ocitl v hraničním pásmu 40 let sloužil pohraničníkům.

Po roce 1989 nebyl nijak využíván a několikrát změnil majitele. Robert Nemcsics zámeček koupil v roce 2020. Cenu, kterou za nemovitost zaplatil, neuvedl. Bylo to ale významně méně, než bylo nutné investovat do rekonstrukce. Ani k téhle částce se ale nechci vracet, doplnil.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.