Stěny výstavního sálu pokrývají texty o přínosech českých vědců světové medicíně. Vedle známých jmen jako je Gregor Johan Mendel, Jan Janský, Otto Wichterle či Antonín Holý představuje výstava i méně známé odborníky, například technika Barucha Vojtěcha Berkowitze, který se v druhé polovině 20. století podílel na vývoji kardiostimulátorů.
Mám radost, že můžeme ve výstavě ukázat, jak objevy českých vědců měnily a mění svět. Národní technické muzeum se na výstavě podílí prostřednictvím svojí sbírky zdravotnické techniky, kterou založilo před sedmi lety. Ve sbírce je nyní téměř 500 předmětů ve stáří od 19. století po současnost, které v budoucnu plánujeme vystavit v připravované komplexní expozici, uvedl generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr.
Z novějších objevů a předmětů lékařské vědy jsou k vidění dialyzační přístroje nebo přístroje, které zajišťují mimotělní oběh pacientů. V části, která se věnuje transplantaci srdce a plic, návštěvníci můžou skrze brýle nahlédnout do hrudníku figuríny a zažít pocit, jako by sami operovali. Také jsou k vidění hypotermické boxy na převoz srdce a plic. Doprovodné texty se věnují Fakultní nemocnici v Motole, která je partnerem výstavy. Jako jediná v Česku provádí transplantace plic a provozuje dětské kardiochirurgické pracoviště.
Předměty z muzejní sbírky Národního technického muzea dokládají, že má výroba zdravotnické techniky v Česku hluboké kořeny. Výrobu podniku Chirana ve Staré Turé zahájenou v roce 1935 reprezentuje přenosný elektrokardiograf nebo elektronkový kauter. Vystavených je i několik kardiostimulátorů značky Tesla Valašské Meziříčí, vojenský polní rentgen připomínající velký fotoaparát, ale také souprava pro kontroverzní historickou léčebnou metodu - elektroléčbu.