V roce, kdy si připomínáme 50 let od úmrtí paní Hany Benešové, otevíráme tyto nové výstavní prostory, jež vzdávají hold ženě, která ač osobně skromná a dobrovolně ve stínu svého manžela, byla svého času ikonou svobodného Československa. Velké díky patří předsedovi vlády Petru Fialovi, který nás v našem úsilí maximálně podpořil. Byl to shodou okolností i on, kdo před rokem při návštěvě vily vyslovil přání, aby se zpřístupnily i ty prostory, které byly po desetiletí pro veřejnost uzavřeny,“ řekla Jana Kotalíková, vedoucí Úřadu vlády, který Benešovu vilu provozuje.
Neformální oděvy Hany Benešové na figurínách a výběr předmětů ve vitrínách dodávají atmosféru intimního prostoru. Návštěvníci mohou vidět nejen letní hedvábný župan, který zdobí květinová výšivka a motivy odkazující k japonským vzorům, ale i lněné letní šaty v bulharském stylu, které první dáma nosila při neformálních příležitostech, například na zahradě v Sezimově Ústí.
Ve vitríně v pracovně jsou osobní předměty, vitríny druhého pokoje připomínají každodenní život manželů ve vile. V expozici jsou také předměty, které muzea nedávno získala od praneteře Benešových Hany Reginy Pohlové ze Spojených států amerických. Některé předměty pořídilo husitské muzeum v akvizici teprve v letošním roce, loni se to vyjednávalo, část šla do Národního muzea, část šla k nám, například předměty ke krbovému náčiní nebo paraván, řekl ředitel Husitského muzea v Táboře Jakub Smrčka. Interiér ložnice manželů Benešových a později pokoj komorné muzejníci vybavili nábytkem z jiných částí vily, neboť původní nábytek či dobové fotografie interiéru se nedochovaly.
Benešova vila je otevřena od května do září šest dní v týdnu od 9:00 do 16:00. Otevřeno bude taktéž na státní svátek 28. října 2024. V pokladně Památníku si návštěvník může zapůjčit audio průvodce či stáhnout aplikaci prohlídkové trasy do mobilního telefonu. V minulé návštěvnické sezóně prošlo Benešovou vilou asi 11.000 návštěvníků.