V Technickém muzeu v Liberci jsou šlapací autíčka i formule studentů

Liberec - Historická i současná šlapací autíčka pro malé děti a v kontrastu k nim formule postavené univerzitními studenty za pomocí moderních technologií jsou nyní v Technickém muzeu v Liberci. Ředitel muzea Jiří Němeček dnes ČTK řekl, že tímto spojením chtěli autoři epozice naznačit, kam až může vést zájem u dětí o techniku.

Redaktor RN 16.07.2024 13:26:00 9x
V Technickém muzeu v Liberci jsou šlapací autíčka i formule studentů

Hodnocení

100%

Každého rodiče a vlastně každou společnost by mělo potěšit, že ti kluci, případně i holky od toho šlapacího autíčka, které se vyrábí už bůhvíjak dlouho, tak najednou dospějí až k tomu, že umějí udělat formuli. A když se podíváte na ty formule, které tady stojí, tak to nejsou žádná šlapací autíčka, to jsou plnokrevné a technicky vyspělé výrobky, řekl Němeček.

Šlapacích autíček je v expozici pavilonu I bývalého výstaviště vystaveno 54 a jsou z období od začátku minulého století do současnosti. Muzeu je zapůjčil ze své sbírky Lukáš Očenášek z Nového Bydžova. Všechno to začalo před třemi lety pořízením prvního šlapacího auta - moskviče. Jako malý jsem ho neměl, a tak jsem si řekl, že bych si jednoho pořídil a společně s dědou si ho zrenovoval, uvedl Otčenášek. Dnes má ve své sbírce kolem 70 šlapacích autíček a nadále ji rozšiřuje.

Některá z vystavených šlapacích autíček jsou replikou skutečných aut. Nechybí renault, BMW či ferrari. Jsou tady skoro všechny značky, i když některá autíčka jsou spíš taková fantazie, uvedl Němeček. Nejstarší vystavené modely představují vozy kočárového typu. Nepřehlédnutelná je replika českého vozu Aero z roku 1936 vyrobená o 60 let později v Bratislavě, která má navíc i motor. To musel být zajímavý vstup do světa techniky jezdit s ním. A takové autíčko muselo zajímat každého kluka. Kdo by netoužil svézt se v něm, dodal ředitel muzea.

Mezi taháky expozice podle něj patří i model formule, kterých nechal americký ropný gigant ExxonMobil vyrobit jen deset. Je také se spalovacím motorem a je to, řekl bych, už skoro plnohodnotná, i když zmenšená, formule, dodal Němeček.

Model této formule je pro srovnání vystavený u tří monopostů univerzitních konstrukčních týmů z Liberce, Prahy a Brna, které loni jezdily studentskou ligu. Je to celosvětová soutěž, které se účastní zhruba 600 škol z celého světa. Ta formule je od A až do Z postavena na univerzitě, to znamená počínaje výkresy, konče praktickou realizací, dodal za muzeum Jiří Konvalinka.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.