V prostorách Pride Village na pražském Střeleckém ostrově zahájili Prague Pride

Praha - V prostorách Pride Village na pražském Střeleckém ostrově zahájili 13. ročník Prague Pride, festival hrdosti leseb, gayů, bisexuálů, trans a queer lidí (LGBT+). Letošním tématem jsou tradice a jejich význam pro fungování společnosti s mottem Tradičnější, než si myslíte. Prague Pride do neděle 13. srpna na několika místech Prahy nabídne přibližně dvě stovky akcí. Chybět nebude průvod, který podle organizátorů v sobotu 12. srpna vyjde z Václavského náměstí na Letnou.

Redaktor RN 07.08.2023 20:16:00 3x
V prostorách Pride Village na pražském Střeleckém ostrově zahájili Prague Pride

Hodnocení

100%

Pražští zastupitelé dnes vyvěsili při příležitosti Prague Pride na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky. Metropole také akci finančně podpořila částkou 823.000 korun.

Na dnešním zahájení festivalu, kterému byla věnovaná nedělní bohoslužba v gotickém kostele sv. Martina ve zdi, promluvil ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti). Ve svém projevu podpořil manželství pro všechny. Naše společnost zatím nepřijala manželství pro všechny, přijaly ho západní země, ke kterým se chceme kulturně hlásit, uvedl Lipavský, který na akci dorazil v botách ozdobených duhovým symbolem.

Ve Sněmovně je před druhým čtením v současné době návrh na uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry, ale také ústavní zakotvení ochrany manželství jako svazku muže a ženy. Podle lidovecké novely zákona o registrovaném partnerství by stejnopohlavní partneři požívali prakticky stejná majetková a sociální práva jako manželé. Pro organizátory Prague Pride, stejně jako pro Piráty, STAN a politiky dalších stran, kteří návrh připravili, je však přijatelná pouze novela o stejnopohlavním manželství. Lidovecká novela zatím ve Sněmovně podporu nemá, protože opomíjí rodičovská práva.

Dnešní program na Střeleckém ostrově, kam přišlo několik stovek lidí, otevřela česká dýdžejka a promotérka Henriette, kterou doprovodil dýdžej Vilém. Další program s taneční hudbou nabídne argentinskou hudebnici Juanu Rozasovou, norského dýdžeje vystupujícího pod jménem iDJA a jako hlavní hvězdu večera irskou hudebnici Ailbhe Reddyovou. Po 22:00 se pro zájemce poprvé v podzemních prostorách v KKafe otevře nový prostor Pride Club, kde se uskuteční taneční afterparty.

Festivalové komunitní akce se uskuteční na Střeleckém ostrově, mezigenerační program v sídle organizace Život 90 v ulici Karoliny Světlé, výstavy queer umělců budou v kavárně Langhans. Novinkou je Pride Café v kavárně Dorado Coffee na Betlémském náměstí, kam se soustředí program pro zahraniční účastníky.

Festival Prague Pride s průvodem se konal poprvé v srpnu 2011. Tehdy vyvolal bouřlivé protesty konzervativců. V dalších letech protestní akce postupně slábly. V letech 2020 a 2021 se duhový průvod nemohl konat kvůli covidové pandemii, loni se ho zúčastnilo až 60.000 lidí.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.