V Č. Krumlově začal hudební festival, dorazí Gluzman, Budař i pěvci z Broadwaye

Český Krumlov - Koncertem Francouzská noc začal Festival Krumlov. Na přehlídce, která potrvá do 5. srpna, vystoupí také houslista Vadim Gluzman, pěvci z newyorské Broadwaye nebo Jan Budař. Festival zakončí dílo Carmina Burana. Akce přinese 18 koncertů na 12 místech, k tomu zdarma doprovodný program v Klášterní zahradě. Zahajovací koncert přilákal kolem 850 lidí, na festival je teď prodaných asi 80 procent vstupenek, řekla ČTK mluvčí festivalu Marie Rydlová.

Redaktor RN 14.07.2023 23:48:00 3x
V Č. Krumlově začal hudební festival, dorazí Gluzman, Budař i pěvci z Broadwaye

Hodnocení

100%

Festivalu je 32 let, ale i tak má spoustu novinek. Jedna z nich je, že jsme přidali na zahájení taneční vystoupení, což si vzal pod sebe choreograf Jiří Bubeníček. Další novinkou je, že jsme se stali spoluorganizátory tanečních kurzů, jejichž vyvrcholením je právě zahajovací koncert. To je jedna z našich nových tendencí, že se chceme víc věnovat mladé generaci, a nejenom hudebníkům, ale i tanečníkům. Nabízíme jak komorní koncerty, tak velká symfonická díla, řekla ČTK ředitelka festivalu Gabriela Rachidi.

Dnešní koncert, věnovaný 234 letům od pádu Bastily na počátku Velké francouzské revoluce, začal v zahradě u jízdárny českou a francouzskou hymnou. Lidé stáli při obou z nich. Pak zahrál ruský klavírista Alexander Melnikov Egyptský koncert od Saint-Saënse, doprovázeli ho rozhlasoví symfonici. Lidé volali bravo, vytleskali si přídavek. Po přestávce zazněla nejdřív Debussyho orchestrální skladba Moře, k níž připravil choreografii Bubeníček se svým souborem a absolventy kurzů, poté také s baletem Ravelovo Bolero. Lidé, kteří se v chladnější části večera zabalili do dek, tleskali na závěr vestoje, aplaus trval přes pět minut. Kulisu dotvářelo nebe plné hvězd, jako vrchol následoval po 23:30 ohňostroj.

Na koncert dnes přijeli i Dagmar Havlová, ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN), jeho předchůdce ve funkci Karel Havlíček (ANO), miliardář a neúspěšný prezidentský kandidát Karel Janeček či Jan Fischer, který byl v letech 2009 až 2010 předsedou takzvané úřednické vlády.

Do 5. srpna se na festivalu dále představí pěvci z newyorské Broadwaye, jež doprovodí Severočeská filharmonie, izraelský houslista ukrajinského původu Gluzman hrající na housle značky Stradivari, Smetanovo trio, houslista Josef Špaček či varhaník Jaroslav Tůma. Zazní i španělská hudba, na koncertě Nevážná klasika se objeví herec Jan Budař i sopranistka Patricie Janečková. Festival přinese i obnovenou premiéru baletu Lesní dívka od Pavla Vranického. Na jeviště se vrátí po déle než 150 letech. Na závěrečném koncertě 5. srpna vystoupí Český filharmonický sbor Brno, zlínská filharmonie, zazní díla Verdiho a kantáta Carmina Burana od Carla Orffa. Vyprodaný je již koncert Smetanova tria.

Nově budou koncerty v Egon Schiele Art Centru, prostoru Prádelna, synagoze a v městském divadle. Jeden z koncertů bude po letech i ve zlatokorunském klášteře. Organizátoři rozšířili také program ve festivalové zóně, z 30 na 60 aktivit. Naším cílem je přinést program nejen pro návštěvníky festivalu, ale i pro místní obyvatele. Přidali jsme v zóně i rozhovory s umělci, máme tam výtvarné dílny i moderní technologie,“ řekla Rachidi. Program je na webu.

Rozpočet festivalu je 35 milionů korun, 20 procent tvoří dotace. Město Český Krumlov dalo 1,4 milionu, Jihočeský kraj 700.000 Kč, ministerstvo kultury 4,9 milionu Kč.

Festival se koná od roku 1992. Ve své historii přivítal více než 12.000 umělců ze 40 zemí. Mezi nimi byli i operní pěvci Plácido Domingo, Jonas Kaufmann, Renée Flemingová, ale i zpěvák Karel Gott nebo operní pěvkyně Dagmar Pecková. Loni přilákala akce včetně festivalové zóny, kam byl vstup zdarma, přes 10.000 diváků.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.