Skanzen Zubnice na Ústecku nabídl ochutnávku regionálních ciderů a mošty

Zubrnice (Ústecko) - Skanzen v Zubrnicích nedaleko Ústí nad Labem dnes patřil regionálním výrobcům ciderů a moštů. Při prvním ročníku Ciderfestu v nově zpřístupněném dvoře muzea v přírodě nabídlo své produkty osm výrobců ciderů ze severu Čech. Cílem bylo ukázat další způsob zpracování ovoce, který používali už předci, řekl ČTK za pořadatele Karel Konopka.

Redaktor RN 07.09.2024 17:25:00 11x
Skanzen Zubnice na Ústecku nabídl ochutnávku regionálních ciderů a mošty

Hodnocení

100%

Návštěvníci zubrnického skanzenu se mohou seznámit při různých akcích hlavně se sušením ovoce. Výroba zkvašených moštů však do historie také vždycky patřila, byla sice přidružená a v malém, ale svůj význam to mělo. A máme i doklad toho, že už na začátku 20. století pěstitelé tyto výrobky označovali za cider, uvedl Konopka. Malá výrobna je na pohlednici z jedné obce z Ústecka. Rodina měla na pohlednici nápis ciderka, takže ten název existoval, i když nebyl rozšířený, řekl ČTK ředitel Archivu města Ústí nad Labem Petr Karlíček, který sám cider vyrábí. Je to ale taková domácí výroba pro kamarády, podotkl.

Kvašení ovoce bylo oblíbené po celé 20. století. Říkalo se tomu Apfelwine nebo jabčák, vyráběli ho běžně podomácku ještě naši prarodiče a rodiče, uvedl Karlíček. Dnes se musí lidé s tím, co je cider, podle vystavujících výrobců seznamovat. Většina zná průmyslový cider, což je voda, mošt a cukr, ale to není pravý cider. Ten se vyrábí pouze z moštu kvašením při řízené teplotě, řekl ČTK Ivan Vastl, majitel moštárny v Rynolticích u Jablonného v Podještědí, který nabízí cidery na jarmacích po celé republice. Máme zkušenost, že tak pět až osm procent populace ví, co je cider, a ráda si ho koupí, uvedl.

Na trhu jsou nejrůznější příchutě cideru. My používáme pouze to, co vypěstujeme v sadech nebo na zahradě. Loni jsme měli velkou úrodu arónií, tak jsem zkusil jí dát do cideru a s ním jsme vyhráli zlatou medaili na mezinárodní výstavě ciderů a piva za nejlepší ochucený cider, to nás moc potěšilo, uvedl Vastl.

Na festivalu lidé mohli ochutnat také sýry z regionu nebo si koupit keramiku z Levína v Českém středohoří. O doprovodný program se postarali místní hudebníci. Dvůr s objekty v sousedství kostela, jehož otevření bránily podle Konopky nejprve restituční spory a později nepořádek, by se podle Konopky mohl pro menší akce skanzenu využívat i v budoucnosti.

 

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.