Během Hradozámecké noci si návštěvníci prohlédnou historické prostory Valdštejnského paláce, včetně Hlavního sálu, kde bude umístěna výstava mapující historii paláce. Mimořádně bude vystavený obraz Panny Marie Klatovské a bohatě intarzovaný stůl s erby z mobiliáře Valdštejnského paláce, uvedla Kubová.
Palác bude podle ní přístupný zdarma, pro děti i dospělé Kancelář Senátu připravila vědomostní kvíz na historické trase prohlídky. Pro úspěšné řešitele bude připravený malý dárek. Trasa začne v Informačním centru v průchodu z I. na II. nádvoří, dodala Kubová. Do 22:00 bude podle ní otevřena také Valdštejnská zahrada. Z areálu Senátu budou moci návštěvníci zamířit rovněž do nedalekých zahrad pod Pražským hradem, nebo naopak.
Valdštejnský palác byl vybudován v letech 1623 až 1630, vévoda a velitel císařských vojsk za třicetileté války si ho ale příliš neužil. Strávil v něm nanejvýš rok, podle některých historických pramenů 80 dnů, než byl v roce 1634 zavražděn v Chebu. Jeho potomci palác vlastnili do konce druhé světové války, pak připadl na základě tzv. Benešových dekretů československému státu a byl upraven pro potřeby vládních úřadů.
Valdštejnský palác nabízí návštěvníkům o víkendech zdarma prohlídky reprezentativních prostor. Lidé si mohou projít trasu, která zahrnuje Mytologickou chodbu, Audienční sál, Předpokoj, Rytířský sál a Hlavní sál. Jeho výzdoba je především oslavou válečnického umění Albrechta z Valdštejna. Nástropní freska ho podle některých historiků zpodobňuje jako boha války Marta na válečném voze.
Svatováclavská kaple se nachází v jednom z rohů prvního nádvoří Valdštejnského paláce. Prochází všemi jeho patry, je vysoká 16 metrů. Zdobí ji výjevy ze svatováclavské legendy. Oltář je dílem truhláře a řezbáře Arnošta Jana Heidelbergera a je nejstarší barokní památkou tohoto druhu v Praze.