Pražský hrad je nalezištěm dobového oblečení, výzkum popsal látky ze středověku

Praha - Nejstarší dochovaný kus liturgického oděvu, unikátní čínské a další asijské tkaniny nebo třeba obleček pro kojence jsou součástí archeologické sbírky textilií, které pocházejí z nálezů na Pražském hradě. Podle vědců se jedná o nejvýznamnější sbírku textilií v Česku. Látky a pozůstatky oblečení z 10. až 18. století popsaly vědkyně z Archeologického ústavu Akademie věd (ARÚ AV ČR). Součástí jejich třicetiletého výzkumu je i vybudování restaurátorské dílny přímo na Hradě. Informovala o tom Akademie věd (AV ČR).

Redaktor RN 19.07.2023 06:30:00 1x
Pražský hrad je nalezištěm dobového oblečení, výzkum popsal látky ze středověku

Hodnocení

100%

Většina památek tvořila součást pohřebních výbav českých panovníků, jejich rodinných příslušníků, světců a církevních hodnostářů. Oděvy a látky, které vědkyně společně se Správou Pražského hradu během bádání popsaly, dokládají vysokou úroveň textilní produkce ve středověku i raném novověku.

Podařilo se nám prozkoumat a popsat 270 kusů různých typů oblečení, látek a dalších textilních doplňků, Většina pochází z hrobů či tumb, dlouhodobě se tedy nacházely v nevyhovujících podmínkách, takže práce s degradovanými fragmenty byla velmi náročná, řekla Helena Březinová z ARÚ AV ČR.

Odbornice mezi archeologickými nálezy z kostela Panny Marie, baziliky sv. Jiří, katedrály sv. Víta, kostela Všech svatých a studny v jeho blízkosti objevily různé typy pohřebních oděvů, vybavení tumb světců nebo unikátní kolekci tkanin asijské provenience, které byly ve středověku velmi hodnotné.

O hodnotě látek vypovídá i jejich zdobení, převážně na hedvábných látkách odhalily vědkyně geometrické vzory, ale i rostliny, zvířata, prvky architektury nebo lidské postavy a arabské nápisy.

Na výzkumu pracovala kromě archeoložek Heleny Březinové a Mileny Bravermanové i textilní technoložka Jana Bureš Víchová. Díky propojení vědních oborů se podařilo například zrekonstruovat podobu pohřební výbavy Karla IV. ležícího na katafalku. Základem bylo propojení dochovaných historických zpráv a výzkumu samotných zachovaných textilií.

Díky propojení historie a technologického průzkumu textilií jsme objevily i mnohé příběhy -našly jsme například zcela ojedinělý obleček pro kojence, který pravděpodobně sloužil jako křestní a posléze i pohřební roucho jednoho z přemyslovských dětí v poslední třetině 13. století, řekla Březinová.

Výzkum shrnuje publikace Textilie z archeologických výzkumů na Pražském hradě, která letos v červnu vyšla v nakladatelství Academia. Lidé si mohou prohlédnout katalog samotných textilií, který vychází z práce restaurátorek na Pražském hradě. Kniha obsahuje i popis areálu Hradu jako pohřebiště historických osobností, včetně okolností úmrtí, průběhů pohřebních slavností až po otevření a vyzvednutí ostatků.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.