Na festivalu Luisenburg ve Wunsiedelu aplaudovali muzikálu Ondřeje Soukupa

Wunsiedel - Na festivalu Luisenburg v německém Wunsiedelu dnes zaplněné hlediště přírodního divadla umístěného mezi skalami aplaudovalo muzikálu Kalte Freiheit (Studená svoboda), jehož spoluautorem je Ondřej Soukup. Český skladatel a producent, který stojí například za muzikály Johanka z Arku nebo Mauglí, byl osloven německými producenty k napsání hudby k libretu režisérky Birgit Simmlerové, které zpracovává téma akce Kámen. Představení s podtitulem Špionáž mezi hranicemi pojednává o tom, jak komunistická Státní bezpečnost (StB) v Československu lákala na falešné hranici do pasti lidi snažící se emigrovat na Západ. Námět vznikl na základě knihy Kámen spisovatelky Václavy Jandečkové.

Redaktor RN 22.07.2023 22:53:00 3x
Na festivalu Luisenburg ve Wunsiedelu aplaudovali muzikálu Ondřeje Soukupa

Hodnocení

100%

Překvapilo mě, že se Němci o to, co se dělo hned za jejich hranicemi, vůbec zajímají a kromě toho je to velmi atypické téma pro muzikál. Leč když jsem byl na festivalu muzikálů v Cardiffu v roce 2002, tak jsem o den prošvihl muzikál Elektrifikace Sovětského svazu, řekl jsem si, že se dá zmuzikálovat vlastně cokoliv, napsal na facebooku Soukup.

Svoji hudbu psanou na německé texty označil Soukup za cynickou a sarkastickou, napínavou, pseudo operetní, smutnou i milostnou. Do intra zakomponoval Internacionálu a k jejímu textu složil jinou muziku, kterou v závěru zpívá hlavní postava Stanislav Liška. Hudební doprovod obstaral orchestr složený z českých muzikantů. Mezi vystupujícími byla i herečka německo-českého původu Anna Rabensteinová. Pro návštěvníky z Čech byly k dispozici programy v češtině.

Můj nápad s použitím textu Internacionály vyvolal velkou nevoli u některých spolutvůrců, že hlavní hrdina Stanislav Liška, těžký antikomunista, si nemůže vložit do úst tato slova a vůbec... Nakonec jsem je snad přesvědčil, že slova Internacionály ve spojení s úplně jiným charakterem hudby dostanou zcela jiný význam, skoro protichůdný, obviňující, podotkl Soukup.

Představení Kalte Freiheit popisuje skutečné události z doby před více než 70 lety, kdy přechod ostře střežené hranice znamenal riskovat život. StB tehdy nechala předsunout německou hranici v domečku u Všerub, kde postavila falešnou celnici, ve které byli agenti převlečení za americké důstojníky. Uprchlíci v domnění, že jsou na Západě, pak prozradili, kdo jim pomáhal, a byli zatčeni.

Ve Všerubech byl velitelem místní stanice Sboru národní bezpečnosti (SNB) Stanislav Liška, který sám pomáhal lidem utéct na Západ. Situaci zkomplikoval příjezd vysokého důstojníka StB Evžena Abrahamoviče, jednoho z iniciátorů akce Kámen. Liška skončil na čas ve vězení, nakonec s celou rodinou utekl do Kanady, kde zemřel v 80. letech. Abrahamovič se po odchodu od StB stal recepčním v hotelu Alcron a pak byl do roku 1989 ředitelem obchodního domu Kotva. Nebyl potrestán, přestože zničil životy mnoha lidí.

Kalte Freiheit se stává výzvou ke svobodě a sebeurčení, stejně jako proti zneužívání moci a mentalitě ostnatého dráhu - jinými slovy je důsledně aktuální, napsal deník Der Neue Tag po premiéře muzikálu, která se uskutečnila 14. července.

Stejné téma akce Kámen si minulý rok vybral umělecký šéf a režisér bavorského divadla OVIGO Florian Wein, který se svým souborem během komentovaného divadelního představení pod širým nebem s herci a diváky překračoval hranici z Bavorska do Česka.

Festival Luisenburg se koná v divadle v přírodní oblasti Felsenlabyrint v pohoří Smrčiny u česko-německých hranic. Každý rok přiláká až 130.000 diváků, kterým nabízí dramatické umění, komedie i hudební koncerty. Muzikál Kalte Freiheit zde ještě uvedou 6. a 11. srpna.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.