Mise UNESCO zhodnotí poškození památek v Oděse po ruských útocích, uvedl Kyjev

Oděsa (Ukrajina) - Do jihoukrajinské Oděsy v nejbližších dnech dorazí mise Organizace Spojených národů pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO), aby zhodnotila poškození tamních objektů zařazených na seznam světového kulturního dědictví. Podle agentury Unian to uvedlo ukrajinské ministerstvo kultury. V noci na nedělil ruský útok podle Kyjeva poškodil nejvýznamnější pravoslavný chrám ve městě. Rusko bombarduje přístavní Oděsu na pobřeží Černého moře nebo její okolí téměř každou noc od chvíle, kdy před týdnem Moskva oznámila, že po bezmála roce pozastavuje svou účast na černomořských obilných dohodách.

Redaktor RN 24.07.2023 16:23:00 2x
Mise UNESCO zhodnotí poškození památek v Oděse po ruských útocích, uvedl Kyjev

Hodnocení

100%

Historické centrum Oděsy je od ledna letošního roku na seznamu světového dědictví UNESCO. U příležitosti plánované mise organizace podle ukrajinského ministerstva kultury sdělila, že úmyslné útoky na kulturní objekty a jejich ničení a poškozování lze přirovnat k válečnému zločinu. Z úmyslného cílení na civilní infrastrukturu a světové dědictví dnes Moskvu podle agentury AFP obvinilo také francouzské ministerstvo zahraničních věcí.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov dnes prohlásil, že chrám v Oděse zasáhla ukrajinská antiraketa, čímž měl zřejmě na mysli zbraň protivzdušné obrany. Ruské ministerstvo obrany dříve tvrdilo, že katedrálu zřejmě zasáhla ukrajinská protiletadlová střela.

Ruský útok v noci na neděli podle ukrajinských představitelů zničil také několik obytných domů a infrastrukturní objekty. Jeden člověk při něm zemřel a dalších zhruba 20 utrpělo zranění. Vedle chrámu bylo v Oděse při ruských útocích podle portálu Meduza poškozeno 25 památkově chráněných budov.

Při ruském útoku bezpilotními letouny na Oděskou oblast v noci na dnešek byly zničeny sklady s obilím a sedm lidí bylo zraněno. S odvoláním na ukrajinské úřady to dnes napsala agentura Reuters. Údery podle ní zasáhly infrastrukturu podél Dunaje, který představuje alternativní trasu pro vývoz obilí.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.