Maďarská síť knihkupectví dostala pokutu za prodej gay romance Srdcerváči

Budapešť - Maďarská síť knihkupectví Líra könyv dostala od úřadů pokutu za prodej gay romance Srdcerváči kvůli porušení zákona, který má zabránit prezentaci homosexuality dětem. Úřady také firmě nařídily, aby knihu začala prodávat způsobem, který by zákonu, jenž je podle kritiků namířen proti sexuálním menšinám, vyhovoval, píše agentura AP. Firma, která je druhou největší knihkupeckou sítí v Maďarsku, se zřejmě proti pokutě odvolá.

Redaktor RN 13.07.2023 20:31:00 3x
Maďarská síť knihkupectví dostala pokutu za prodej gay romance Srdcerváči

Hodnocení

100%

Vyšetřování zjistilo, že dotyčné knihy zobrazují homosexualitu, a navzdory tomu byly prodávány v kategorii pro děti a dospívající a nebyly distribuovány v uzavřených obalech, uvedl vládní úřad pro metropolitní město Budapešť, který pokutu ve výši 12 milionů forintů (763.000 korun) udělil.

Zákon z roku 2021 zakazuje zobrazování obsahů s LGBT+ tematikou v médiích, ke kterým mají přístup lidé mladší 18 let. Podle maďarské vlády se tak zvyšuje ochrana dětí. Podle kritiků jde však o krok namířený proti sexuálním menšinám. Letos v dubnu 15 členských zemí EU podpořilo právní kroky proti zákonu před Soudním dvorem EU. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová zákon označila za ostudný.

Kreativní ředitel sítě nakladatelství Krisztián Nyáry uvedl, že se firma bude před postihem bránit a že celá záležitost zřejmě skončí u soudu.

Srdcerváči (Heartstopper) jsou grafickou novelou britské autorky Alice Osemanové o dvou dospívajících gayích na střední škole. Knihám se dostalo i velmi úspěšného televizního zpracování ze strany platformy Netflix.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.