Letní filmová škola v Uherském Hradišti se letos věnuje i brazilskému filmu

Uherské Hradiště - Letní filmová škola (LFŠ) v Uherském Hradišti se letos v sekci Terra festivalis věnuje brazilské kinematografii. V programu přehlídky figuruje osm snímků z Brazílie, které se promítají na současných světových festivalech. Témata, kterým se filmy věnují, jsou různorodá, řekl ČTK programový ředitel LFŠ Jan Jílek. Její 49. ročník začal v pátek 28. července, potrvá do čtvrtka 3. srpna.

Redaktor RN 01.08.2023 15:06:00 2x
Letní filmová škola v Uherském Hradišti se letos věnuje i brazilskému filmu

Hodnocení

100%

Dnes odpoledne mohli návštěvníci festivalu vidět tragikomedii Mars jedna, která byla brazilským reprezentantem na loňských Oscarech. Film režiséra Gabriela Martinse vznikal dost komplikovaně a dlouho. Od roku 2014 do roku 2022, kdy nakonec vyšel, se Brazílie hodně proměnila. Od prezidentky Dilmy Rousseffové, která byla svržena pučem, až po vítězství Jaira Bolsonara v prezidentských volbách 2018, uvedl Jílek.

Realistický příběh ze současnosti vypráví o čtyřčlenné rodině, která žije na okraji velkoměsta. Symbolicky začíná ve chvíli, kdy malý chlapec David se dívá dalekohledem do hvězd, jakoby za svět, za Brazílii, ale zároveň tam jsou ohňostroje a oslavy podzimu 2018, kdy Bolsonaro vyhrál. A Bolsonaro tam reprezentuje všechno to, co ústřední černošská rodina nižší střední třídy není. To všechno, co oni nejsou, reprezentuje svojí homofobií, svým přístupem k Amazonii, svým nacionalismem, populismem. Přezdívalo se mu brazilský Trump, řekl Jílek.

Film je podle něj skupinovým portrétem ústřední rodiny Martinsových. Myslím, že velmi dobře tam balancuje to vysoké a nízké, politický kontext a zároveň život té rodiny. A i tragika a komika. Je to dobře vyvážená tragikomedie, která funguje a divácky je docela populární na celém světě, uvedl programový ředitel festivalu.

Levicová politička Dilma Rousseffová byla první ženou v čele Brazílie, z nejvyšší funkce byla v srpnu 2016 v souvislosti s obviněním z rozpočtových machinací sesazena. Od ledna 2019 do konce roku 2022 byl prezidentem krajně pravicový Jair Bolsonaro.

Do programu LFŠ zařadila i dramata Paloma, Dřevěné uhlí a Žluté zvíře nebo snímek Bacurau, který režírovali Kleber Mendonça Filho a Juliano Dornelles. Je to taková žánrovka, šílený westerno-postapokalyptický film, uvedl Jílek. Ve středu dopoledne nabídne LFŠ projekci snímku Neviditelný život Eurídice Gusm?ové od režiséra Karima A?nouze. To je strašně silné melodrama, v něčem i vycházející z estetiky telenovel a dalších věcí, věnující se vztahu dvou sester, doplnil Jílek.

Sekce Terra festivalis byla na LFŠ uvedena poprvé v roce 2019. V minulých letech postupně představila filmy z Bulharska, Izraele a Mexika. Loni se zaměřila na portugalskou kinematografii.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.