Letní filmová škola představuje i tvorbu hollywoodského režiséra Howarda Hawkse

Uherské Hradiště - Letní filmová škola (LFŠ), jejíž 49. ročník začal dnes v Uherském Hradišti, zařadila do programu i retrospektivu děl amerického režiséra Howarda Hawkse. Návštěvníci mohou zhlédnout výběr jeho deseti snímků. Hawks je zástupcem zlaté hollywoodské éry, řekl ČTK programový ředitel festivalu Jan Jílek.

Redaktor RN 28.07.2023 16:39:00 2x
Letní filmová škola představuje i tvorbu hollywoodského režiséra Howarda Hawkse

Hodnocení

100%

Rodáka z města Goshen v Indianě považuje Jílek za žánrového chameleona. Byl schopen na té nejvyšší úrovni režírovat a produkovat westerny, filmy noir nebo kriminálky, uvedl Jílek. Známý je však podle něj především díky svým konverzačním romantickým komediím. V tom je jeho odkaz, myslím si, nejsilnější, řekl Jílek.

Do letošního programu zařadili organizátoři festivalu například Hawksovy romantické komedie Leopardí žena, Jeho dívka Pátek a Páni mají radši blondýnky, válečný snímek Mít a nemít, mysteriózní krimi Hluboký spánek, western Červená řeka nebo dobrodružný film Hatari! Dnes mohli návštěvníci na LFŠ vidět jeho western Rio Bravo z roku 1959 a gangsterku Zjizvená tvář z roku 1932.

Točit začal Hawks, který se narodil v roce 1896, v 20. letech minulého století. Jeho poslední film je z roku 1970. Držitel hvězdy na hollywoodském chodníku slávy není známý pouze jako režisér, ale také jako scenárista, producent a spisovatel. Zemřel v roce 1977 v Palm Springs v Kalifornii. Jeho filmografie čítá desítky snímků. Je to jedno z těch největších jmen historie Hollywoodu a opravdu precizní filmař, který byl schopen přesedat z žánru do žánru a každý z těch žánrů zvládnout na nejvyšší úrovni, řekl Jílek.

V minulosti představila LFŠ v retrospektivní sekci tvorbu režisérů Andreje Tarkovského, Andrzeje Wajdy nebo Akiry Kurosawy. Loni se věnovala španělskému bouřlivákovi Luisi Buňuelovi. Retrospektiva je vždycky taková vlajková loď historické části programu Letní filmové školy, doplnil Jílek.

Letošní ročník festivalu potrvá do čtvrtka 3. srpna. Kromě filmových projekcí láká také na koncerty, divadelní představení, odborné programy, tvůrčí dílny, výstavy i akce pro děti.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.