Letní filmová škola letos uvádí i filmy polského režiséra Jerzyho Kawalerowicze

Uherské Hradiště - Letní filmová škola (LFŠ) v Uherském Hradišti letos uvádí také filmy polského režiséra Jerzyho Kawalerowicze (1922 – 2007). Festival je nabízí v sekci nazvané Neznámý vojín, která je součástí historického bloku přehlídky od roku 2019. Má lidem představit méně známá jména světové kinematografie. Mapování polské kinematografie se LFŠ věnuje dlouhodobě, řekl ČTK programový ředitel festivalu Jan Jílek. Hostem festivalu je i Kawalerowiczova dcera Joanna Agatha Kawalerowicz-Ogrodzińská.

Redaktor RN 31.07.2023 08:37:00 2x
Letní filmová škola letos uvádí i filmy polského režiséra Jerzyho Kawalerowicze

Hodnocení

100%

První filmy začal Kawalerowicz točit v 50. letech minulého století. Je představitelem nové poválečné školy polského filmu, podle Jílka byl ve svých scénářích a režijních pracích velmi precizní.

Je známý třeba adaptací Faraona, velkého historického románu, kterou ale hrát my nebudeme. Spíše ukážeme jeho psychologické filmy. Je to mistr psychologické drobnokresby a vykreslení hrdinů, uvedl Jílek.

V programu přehlídky figurují čtyři Kawalerowiczovy snímky. Dnes dopoledne mohou zájemci zhlédnout drama Austeria z roku 1982. Jeho děj je situovaný do zájezdního hostince, kde najdou po začátku první světové války útočiště židovští uprchlíci obávající se pogromu.

V pátek uvedl festival Kawalerowiczovo drama Vlak z roku 1959. Celé se podle Jílka odehrává ve vagonu vlaku, v němž se potkávají různorodí hrdinové. Má to i krimi elementy, ale především je tam silná, komplexní a koherentní psychologie postav. Na záměrně zúženém filmovém prostoru jednoho vagonu se dostávají do extrémních poloh charaktery a vlastnosti jednotlivých postav, řekl Jílek.

O víkendu mohli návštěvníci LFŠ zhlédnout dobrodružný film Kdo zrazuje z roku 1956. Neznámý muž v něm přijde o život skokem z jedoucího vlaku, jeho identifikaci navíc ztěžuje zmrzačený obličej. Otázka, kdo onen tajemný je, odstartuje retrospektivní vyprávění tří dalších hrdinů. Festival promítl i psychologické drama Hra z roku 1968, v němž Kawalerowicz zachytil komplikované soužití dlouholetých manželů z Varšavy.

Poslední Kawalerowiczův celovečerní snímek je z roku 2001. Jde o filmovou adaptaci románu Quo Vadis od slavného polského spisovatele Henryka Sienkiewicze, který v něm sleduje osudy prvních křesťanů ve starověkém Římě. Ve své době šlo o jeden z nejdražších filmů v dějinách polské kinematografie. Do letošního programu jej však LFŠ nezařadila.

V předchozích letech se mohli diváci prostřednictvím sekce Neznámý vojín seznámit s tvorbou japonského režiséra Šindžiho Sómaie, amerického režiséra Roberta Aldriche, amerického herce Dannyho Kayeho a polského režiséra Grzegorze Królikiewicze. Letošní ročník Letní filmové školy začal v pátek 28. července, potrvá do čtvrtka 3. srpna. Kromě filmových projekcí nabízí bohatý doprovodný program.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.