Klicperová v knize Nulová linie popisuje místa nejtvrdších bojů na Ukrajině

Praha - Novinářka Lenka Klicperová ve své nové knize Nulová linie popisuje místa nejtvrdších bojů na Ukrajině. Zkušená válečná zpravodajka se tam s tímto pojmem setkala poprvé. V předchozích válkách se používal výraz první linie. Nulová linie je místo, kde se v kontaktním boji utkává ukrajinská a ruská pěchota, a navíc je pod dělostřeleckou palbou. Možnost, že se linie prolomí a do zákopu proniknou Rusové, je poměrně značná. Proto je nulová linie pro autorku symbolem největšího nebezpečí, jaké lze ve válce na Ukrajině zažít. Klicperová to řekla v rozhovoru s ČTK.

Redaktor RN 03.08.2023 11:50:00 2x
Klicperová v knize Nulová linie popisuje místa nejtvrdších bojů na Ukrajině

Hodnocení

100%

Být tam s těmi vojáky je zážitek na celý život. Já jsem tam strávila skoro celou noc a celý den a byla jsem strašně ráda, že se mohu dostat pryč. To vojáci nemohou, čekají třeba tři týdny na vystřídání. Přežít tam je opravdu náročné a myslím, že spousta z nich bude mít po válce obrovské problémy s psychikou, uvedla Klicperová. Nulová linie je také trošku symbolický název v tom smyslu, že bychom si všichni měli stanovit nějakou nulovou linii, přes kterou nebudeme nikdy ustupovat zlu, dodala.

Válečná novinářka a fotografka se na nebezpečnou misi vypravila krátce poté, kdy 24. února 2022 začaly dopadat na Ukrajinu první ruské rakety. Byla s ukrajinskými civilisty v prvních dnech invaze, sledovala, jak se počáteční panika a strach postupně mění v odhodlání bránit svou zemi. Její reportážní kniha je výsledkem rozhovorů s oběťmi válečných zločinů a pobytu na místě raketových útoků na frontových liniích na celém Donbase.

Bývalá šéfredaktorka časopisu Lidé a Země už navštívila místa válečných konfliktů od Afriky přes Irák a Sýrii až po Náhorní Karabach. Válku na Ukrajině považuje za nejnebezpečnější tím, že proti sobě stojí dvě pravidelné armády.

V zemích typu Afghánistánu to byl konflikt asymetrický, protože západní vojska měla jiné technické možnosti než islamisté a jasnou vzdušnou převahu. Takže ten boj vypadal úplně jinak. Ze strany Tálibánu to byla záškodnická válka s nastraženými bombami na silnicích a partyzánským vedením boje. Nestály tam proti sobě dvě rovnocenné armády jako na Ukrajině nebo na Náhorním Karabachu, kde ale konflikt trval jenom dva měsíce, uvedla Klicperová.

Současnou situaci na Ukrajině považuje za předzvěst zamrzlého konfliktu. Na oficiální mírová jednání asi ještě dlouho nedojde, protože ani jedna z válčících stran nedosáhla toho, co chtěla, a zatím nejsou tolik vyčerpané, konstatovala.

Šestačtyřicetiletá Klicperová se v minulosti soustředila na problematiku války s Islámským státem v Iráku a Sýrii. Autorsky se podílela na několika dokumentech a desítkách televizních reportáží. Je spoluautorkou devíti knih převážně o válečných konfliktech. Na knihách Islámskému státu na dostřel I a II, Ve válce, Válka je mým osudem a Poslední zapálí vesnici spolupracovala se svou kolegyní Markétou Kutilovou. V době pandemie koronaviru společně vydaly knihu S lékaři v první linii. Publikace s autentickými dojmy přináší svědectví o tom, jak se proměnila s pandemií koronaviru síť českých nemocnic. Klicperová nyní pracuje na reportážích z frontových linií i týlu na Ukrajině.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.