Cílem bylo využít unikátní krovy, zpřístupnit je veřejnosti i toto starobylé dílo architektů a mistrů tesařů lidem představit překvapivou a moderní formou, kdy se ponoří do fascinujícího vizuálního a zvukového zážitku. Zároveň si mohou projít kostel, který je lidem otevřen pro každodenní bohoslužby, ale také na krátkou návštěvu přes den. Je možné se tady na chvíli ztišit, zastavit, pomodlit, něco se dozvědět nebo si třeba jenom vychutnat krásnou architekturu, uvedl Pacner.
Projekce začíná 3D modelem schodů v trezorové místnosti, kde si lidé po stoupání mohou chvíli odpočinout. Točité schodiště s každým rozsvíceným schodem doprovází tzv. Shepardův tón. Jeho přehrání vytváří sluchovou iluzi, že neustále stoupá nebo klesá. Následuje ještě několik schodů do krovů pocházejících z přelomu 17. a 18. století, kde již příchozí zhlédnou expozici.
Technicky i umělecky ji zpracoval tým multimediálních architektů Visualove, kteří stojí také třeba za výstavou planet na Kraví hoře. Do projekce vybírali vizuálně zajímavé dějové linky, jako je například požár kostela. Prostřednictvím abstraktních i realistických obrazů a symbolů mohou lidé prožívat dramatický příběh, který je umocněn speciální světelnou show složenou ze 430 světel a originálním šestnáctikanálovým prostorovým zvukem, sdělil za tým Visualove Jan Machát. Příběh trvá zhruba osm minut a každých 20 minut se opakuje.
Autorský tým plánuje vytvářet další příběhy, aby se lidé do expozice rádi vraceli. Chtěli bychom, aby si v budoucnu mohli vybrat z různých tematicky zaměřených expozic, tak aby si každý přišel na své. Další příběh chystáme na letošní advent, ale jeho téma ještě zůstane tajemstvím, sdělil člen ekonomické rady farnosti Jan Lerche. Vstupenky do expozice ve zkušebním provozu stojí 190 korun pro dospělé, následně budou stát 220 korun. Ve zkušebním provozu je potřeba ještě vyladit některé technické nedostatky nebo doplnit jazykové varianty projekce, dodal Lerche.
Kromě expozice na návštěvníky čekají i další novinky. Pro prohlídku přízemí kostela, jeho exteriéru i interiéru mohou využít moderního videoprůvodce, kterým provázejí herci působící na předních brněnských divadelních scénách. Od začátku podzimu se mohou návštěvníci vydat na věž, kde se jim naskytne výhled z výšky 43 metrů.
Expozice vznikla při rozsáhlé rekonstrukci kostela v letech 2022 až 2024, která vyšla na zhruba 164 milionů korun. Náklady pokryla z necelých 70 procent dotace z evropských fondů, finančně se na opravách podílelo i město, kraj a sponzoři. Farnost financuje z vlastních zdrojů čtvrtinu, což je bezmála 40 milionů korun. Výtěžek z návštěvnických prohlídek použije na splácení úvěru.