Fontána na Dominikánském náměstí v Brně si hraje s perspektivou i vodou

Brno - Tři bronzové ploché kužely, které tvoří novou fontánu na brněnském Dominikánském náměstí, od dnešního odpoledne chrlí vodu i vodní mlhu. Vodní prvek dnes odhalili a uvedli do provozu zástupci dodavatelů, města i autoři Tomáš Pavlacký a Michael Gabriel.

Redaktor RN 07.08.2023 16:46:00 2x
Fontána na Dominikánském náměstí v Brně si hraje s perspektivou i vodou

Hodnocení

100%

Podoba díla odkazuje na donekonečna ubíhající vodovodní potrubí i na parovodní trubky, které byly donedávna k vidění v brněnských ulicích a zmizely až s výměnou parovodů za horkovody. Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch, a to v podobě vodní mlhy, která se rozplyne v okolí, a vodního proudu, který následně opět mizí pod povrchem, uvedl Pavlacký.

Fungování vodního prvku je automatizované a ovládané na dálku. Voda může z kuželů proudit různými způsoby, od vodní mlhy až po vířící proud, zvolený režim bude záviset na počasí.

Ač při dnešním spuštění vycházela vodní mlha, jejímž hlavním účelem je ochlazování náměstí, ze všech tří kuželů zároveň, v budoucnu tomu tak nebude. Vodní mlha bude vyvolávána nejčastěji v jednom, méně často ve dvou a výjimečně ve všech třech kuželech zároveň. V oběhu bude maximálně jeden krychlový metr vody se ztrátami, rozstřikem a odparem do 300 litrů denně, realitu ale ukáže až provoz, uvedli autoři vodního prvku.

Tři ploché kužely o výšce 1,4 metru, 1,8 metru a 2,4 metru si pohrávají s perspektivou, z určitého úhlu se jeví jako opravdové kužely, stačí ale několik kroků stranou a oči odhalí jejich pravý tvar. Bronzové díly o váze 200, 450 a 1000 kilogramů vznikly ve slévárně Ještědský bronz v Mníšku u Liberce.

Město za novou fontánu zaplatilo 8,3 milionu korun s DPH, roční náklady na provoz mají být přibližně 125.000 korun. Soutěž na vodní prvek vypisoval brněnský magistrát opakovaně, protože původní vítězný návrh se vedení města nelíbil. Pavlacký s Gabrielem vyhráli soutěž o návrh vodního prvku v roce 2021.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.