Film Oppenheimer mohou diváci v pražském kině IMAX vidět v ojedinělém formátu

Praha - Film Oppenheimer režiséra Christophera Nolana, který uvedou tuzemská kina od čtvrtka, mohou diváci v kině IMAX na pražské Floře vidět v ojedinělém 70mm formátu. Bude jediným místem v kontinentální Evropě, kde lze film v tomto formátu zhlédnout. Celkem je to možné ve 30 kinech po celém světě, 25 z nich se nachází v Severní Americe, tři v Británii a jedno v Austrálii. Životopisný snímek o americkém vědci J. Robertu Oppenheimerovi, který se během druhé světové války podílel na vývoji atomové bomby, dnes představili v Praze novinářům.

Redaktor RN 19.07.2023 14:23:00 1x
Film Oppenheimer mohou diváci v pražském kině IMAX vidět v ojedinělém formátu

Hodnocení

100%

Tříhodinový snímek natáčeli na speciální IMAX kamery. Obraz má desetkrát větší rozlišení než běžný 35mm film. Filmový pás, ze kterého je promítán, je dlouhý zhruba 17 kilometrů a váží 272 kilogramů. Kino na pražské Floře film promítne v 70 mm formátu díky tomu, že vlastní dnes již raritní promítačku.

Režisér Nolan chtěl film natočit v barevné i v černobílé škále. Doposud byly všechny černobílé sekvence u jiných IMAX filmů upravovány digitálně až po jejich natočení. Film IMAX oživuje obrazy. Od rozlišení a barev až po ostrost a celkovou kvalitu se nic nevyrovná použití filmových kamer IMAX, konstatoval Nolan.

V USA snímek označili nálepkou R, údajně z důvodu dlouhotrvající nahoty, což znamená, že mládež do 17 let ho může navštívit pouze v doprovodu dospělého. Film totiž obsahuje erotické záběry popisující milenecký vztah Oppenheimera ztvárněným Cillianem Murphym a psychiatričkou a fyzičkou Jean Tatlockovou (Florence Pughová). V České republice bude Oppenheimer nepřístupný do 15 let.

Minulý týden při londýnské premiéře Oppenheimera sice všichni herci přišli na červený koberec, ale následně slavnostní uvedení filmu opustili a přidali se k aktuální stávce herců v Hollywoodu.

Snímek vypráví o okolnostech tajného výzkumu skrývaného pod označením Projekt Manhattan, jehož jedním z klíčových aktérů byl astrofyzik Oppenheimer. Vědec označovaný za otce atomové bomby ve filmu mimo jiné bojuje se svou zodpovědností za dvě atomové bomby, které shodily Spojené státy americké 6. a 9. srpna 1945 na japonská města Hirošimu a Nagasaki. V prvních dvou až čtyřech měsících po shození bomb zemřelo v obou městech celkem přes 220.000 lidí, většina z nich byli civilisté. Etické a právní opodstatnění svržení atomových bomb je dodnes předmětem diskusí.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.