Archeologové zkoumají hrobku Krčína v Obděnicích, zřejmě v ní byl pohřbený

Obděnice (Příbramsko ) - Archeologové zkoumají hrobku rybníkáře Jakuba Krčína v Obděnicích na Příbramsku, zřejmě v ní byl pohřbený, což dosud nebylo jisté. Nyní je ale hrobka prázdná, někdo pravděpodobně rakev a případný další obsah odnesl. Není jasné kdy a kdo. Další informace o hrobce by měla přinést jednak její nově vytvořená digitální kopie, jednak přírodovědná analýza vzorků dřeva, které mohou pocházet z rakve. Výsledky analýzy budou známé za několik měsíců, řekl ČTK archeolog Jiří Šindelář.

Redaktor RN 02.08.2023 17:03:00 2x
Archeologové zkoumají hrobku Krčína v Obděnicích, zřejmě v ní byl pohřbený

Hodnocení

100%

Závěr života Krčín strávil na tvrzi v Obděnicích, kde i zemřel. Dodnes není známo přesné datum jeho skonu a ani místo, kde jsou jeho ostatky.

Hrobka je v Kostele Nanebevzetí Panny Marie. Sonda podle Šindeláře ukázala, že pohřební komora byla luxusně upravená, omítnutá a načisto vybílená, a podle všech indicií ji nedal postavit nikdo jiný než Krčín.

Dnes se podařilo vytvořit 3D skeny celého prostoru komory. Opravdu se ukázala jako prázdná, dodal archeolog. Na podlaze, na níž jsou patrné zásahy, zůstaly zbytky zetlelého dřeva. Jejich původ by mělo pomoci určit další zkoumání. Co se stalo s ostatky, nemáme tušení, doplnil Šindelář.

Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan (1535 až 1604) studoval vodohospodářství na Karlově univerzitě v Praze, studium ale nedokončil. Roku 1561 vstoupil do služeb Rožmberků. Postupně se stal regentem rožmberského panství. Věnoval se výstavbě a rozšíření rybníků na Třeboňsku, navázal tak na Josefa Štěpánka Netolického. Roku 1571 založil rybník Nevděk (dnešní Svět), kvůli kterému dal zbourat část Třeboně. Šest let budoval největší rybník Rožmberk, nacházející se přímo na Lužnici. V Sedlčanech vybudoval pivovar, panský mlýn a sádky na ryby.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.