Zrna kávy robusta od začátku roku zdražila o 60 procent na 4625 USD za tunu

Londýn - Ceny zrn kávy robusta dnes na světových trzích vystoupaly na rekordní maxima v důsledku zpomalení dodávek z Vietnamu, největšího světového producenta této odrůdy. Od začátku roku komodita zdražila o 60 procent, přičemž dnes na londýnské komoditní burze dosáhla ceny 4625 USD za tunu.

Redaktor RN 09.07.2024 19:19:00 2x
Zrna kávy robusta od začátku roku zdražila o 60 procent na 4625 USD za tunu

Hodnocení

100%

Ceny stoupají už 18 měsíců s tím, jak světoví výrobci jako Vietnam mají problémy udržet krok s rostoucí poptávkou. Za celý loňský rok komodita zdražila o 58 procent. Vývoz kávy z Vietnamu přitom v prvním pololetí meziročně klesl o 11,4 procenta, připomněla agentura Reuters. Letos navíc zemi postihlo nejhorší sucho za posledních deset let, což negativně ovlivní příští úrodu a další export kávy.

Poptávka po robustě roste s tím, jak pražírny přecházejí z dražší arabiky na levnější kávová zrna. I když se tak robusta dosud využívala především k výrobě instantní kávy, stále častěji její zrna přidávají i do pražených kávových směsí, jimž dominuje arabica.

Problémy Vietnamu motivují brazilské pěstitele, kteří se dosud orientovali převážně na arabiku. V Brazílii teď hodně vysazují (robustu) a za pár let se stane nejdůležitější zemí, pokud jde o produkci robusty, důležitější než Vietnam, sdělil agentuře Reuters Giuseppe Lavazza, předseda představenstva výrobce kávy Lavazza.

Deníku Financial Times pak Lavazza řekl, že neočekává pokles cen. Zůstanou na velmi vysokých úrovních. Dodavatelský řetězec kávového průmyslu je pod dramatickým tlakem, dodal s tím, že jde o důsledek změny klimatu. Rostoucí ceny kávových zrn se podle něj propisují i do nižších marží výrobců kávy.

 

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.