Zelináři: Plochy se zeleninou v ČR na jaře klesly téměř o tři pct na 11.396 ha

Olomouc - Plochy s konzumní zeleninou letos na jaře v Česku meziročně klesly téměř o tři procenta na 11.396 hektarů, přičemž provoz omezily hlavně menší farmy. ČTK to dnes s odkazem na údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ) o osevních plochách zemědělských plodin řekla tajemnice Zelinářské unie Čech a Moravy (ZUČM) Zuzana Přibylová. Zelináři se v poslední době kvůli vysoké inflaci potýkají s rostoucími náklady na pěstování a skladování zeleniny. Uvádějí, že zároveň mají dlouhodobě problém získat za svou produkci adekvátní cenu.

Redaktor RN 01.08.2023 11:28:00 0x
Zelináři: Plochy se zeleninou v ČR na jaře klesly téměř o tři pct na 11.396 ha

Hodnocení

100%

Po několika letech určité stabilizace sektoru, která byla patrná v období 2015 až 2021, je letošní rok již druhým v pořadí, kdy ČSÚ i ZUČM zaznamenávají odklon pěstitelů od náročného a ekonomicky nejistého pěstování zeleniny. Situace odráží celkovou nejistotu českých pěstitelů i prohlubující se závislost ČR na dovozu zeleniny, uvedla Přibylová. Zelináři upozorňují na to, že se postupně zvětšuje rozdíl mezi farmářskými cenami zeleniny, které spíš stagnují, a průběžně rostoucí cenou na pultech obchodů. Ceny zemědělských výrobců od nástupu nové sklizně poklesly, pohybují se však stále o 40 až 60 procent níž, než je úroveň spotřebitelských cen, podotkla Přibylová.

Zelinářům letos pěstování podle Přibylové komplikovalo chladné a mokré jaro, horký a suchý červenec a následně také lokální bouřky s krupobitím. Chladné počasí opozdilo začátek sklizně především u plodové zeleniny, horko a sucho snížilo výnosy nyní sklízených letních druhů zeleniny. Kroupy poškodily například porosty paprik na jižní Moravě. Výsledek letošní sezóny bude možné odhadnout a hodnotit až v podzimních měsících dle vývoje počasí v druhé polovině léta, dodala Přibylová.

Tuzemská tržní produkce zeleniny pro obchodní síť a zpracovatelský průmysl loni podle předběžných údajů klesla o 7,6 procenta na 219.691 tun. O rok dřív byla 237.865 tun. Loňská úroda zeleniny byla podle ZUČM průměrná a počasí pěstování zeleniny zpravidla přálo. V Česku v roce 2022 ale ukončilo činnost 13 pěstitelů tržní zeleniny, především menších farmářů. Celkový počet pěstitelů zeleniny se tak v roce 2022 snížil na 354 z 367.

Počty největších zemědělských podniků s produkcí zeleniny se loni nezměnily. Evidováno bylo 30 zemědělských firem hospodařících na více než 100 hektarech a 20 firem s plochou 50 až 100 hektarů. Nejvíce zelinářských podniků patřilo i loni mezi malé farmy s výměrou do deseti hektarů. V této kategorii bylo evidováno více než 200 pěstitelů zeleniny. Většina polí se zeleninou ale loni připadla na velké pěstitele. Tři desítky největších podniků obhospodařovaly 6758 hektarů.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.