Poslední výkon Česka je srovnatelný s Německem, jehož ekonomika vykázala mezičtvrtletní stagnaci. Lépe se v uvedeném kvartálu dařilo Francii či Španělsku, hůř naopak Rakousku či Švédsku, uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
Tuzemská ekonomika se nachází několik čtvrtletí na hraně recese a stagnace a působí na ni několik různorodých faktorů. Na spotřebu domácností stále doléhá pokles reálných příjmů z titulu vysoké inflace, nicméně spotřeba se již stabilizovala a v mezičtvrtletním pohledu stagnuje. Vysoké úrokové sazby spojené s ekonomickou nejistotou pak vedou k menší investiční aktivitě firem. Průmysl je zasažen slabší zahraniční poptávkou, zhodnotil mezikvartální vývoj hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
Ve druhé polovině roku Seidler očekává větší mezičtvrtletní hospodářský růst, za celý rok ale podle něj bude výsledkem stagnace HDP. Upozornil přitom na riziko, které představuje slábnoucí zahraniční poptávka po produktech automobilového průmyslu.
Druhá polovina roku by díky nižší inflaci měla být z pohledu české ekonomiky přece jen úspěšnější. Přesto celoročním výsledkem nebude asi nic jiného než kladná nula. S ohledem na vývoj v Německu, jako našeho hlavního obchodní partnera, asi nelze čekat nějaký zázrak, odhadl další vývoj hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Také hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč předpokládá zlepšení vývoje HDP ve druhém pololetí, zejména díky oživení spotřeby domácností díky zpomalení inflace. Přesto ale za celý rok 2023 vykáže HDP České republiky v porovnání s rokem 2022 zhruba stagnaci. Samozřejmě si lze představit mírný celoroční růst české ekonomiky, stejně tak ale pro letošní rok nelze vyloučit mírný celoroční pokles HDP, uvedl.