V Plzni sbírají podpisy k referendu proti gigafactory, zatím jich mají asi 1000

Plzeň - Lidé, kteří nesouhlasí s plánovanou stavbou továrny na baterie do elektroaut, už třetí týden sbírají podpisy pro vyhlášení referenda v Plzni. Požadují, aby město neposkytlo pozemky na záložním armádním letišti v Líních, kde zvažuje automobilka Volkswagen (VW) postavit tzv. gigafactory za 120 miliard Kč. Sběr podpisů pro plebiscit potrvá do půlky září, bude se odehrávat každé pondělí a středu od 14:00 do 18:00. Zatím jich je na petičních arších zhruba tisícovka, pro vyhlášení referenda je jich třeba asi 14.000, tedy deset procent lidí starších 18 let, kteří v Plzni trvale žijí. ČTK to řekla dobrovolnice u stánku pro sběr podpisů pro referendum Jitka Walterová.

Redaktor RN 26.07.2023 16:21:00 0x
V Plzni sbírají podpisy k referendu proti gigafactory, zatím jich mají asi 1000

Hodnocení

100%

Podle člena přípravného výboru Martina Klimeše zhruba 20 dobrovolníků-občanů, kteří ve stánku podpisy sbírají, rozdává také prázdné archy, aby je mohli lidé distribuovat i ve svém okolí nebo v práci. Za dvě hodiny podepsalo archy několik desítek lidí.

Takový projekt bych nepřála nikomu, ani v jiné zemi, protože má velký dopad na životní prostředí. Hodně mi také vadí, že by mělo být zbořené letiště Líně, kde funguje záchranka, řekla Walterová. Navíc už je podle ní v Plzni jedna z největších průmyslových zón v zemi - Borská pole, která už z poloviny zaměstnává cizince a nemohou tam sehnat odborníky.

Město zatím organizátory nekontaktovalo. Zastavil se tady jeden zastupitel a ptal se na pozadí. Ale my se politicky neangažujeme. Jde o ryze občanskou aktivitu, řekla Walterová. Podle ní by mohlo město, jehož vedení zatím gigafactory odmítá, proti projektu vystupovat víc.

Organizátoři petice v centru Plzně s občany hovoří a nabízejí jim argumenty, které jsou také vypsané na stěnách stánku. Organizátoři se budou snažit spojit s dalšími protestními aktivitami, které mají podle Walterové stejný cíl - zamezit plánované stavbě a bourání letiště. Referendum už bylo v Nové Vsi, která dočasně své pozemky zablokovala, podpisy proti stavbě sbírají ve Zbůchu, protivlna se tvoří také v Dobřanech, řekla.

Strategický podnikatelský park (SPP) chce na letišti v Líních vybudovat stát, který investici VW podporuje. Vláda loni v červenci stanovila klíčové stavby v lokalitě a je připravena dát na ně devět miliard korun. VW se má rozhodnout, zda zvolí pro investici ČR, už brzy. Ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN) v květnu po jednání s okolními obcemi v Dobřanech ČTK řekl, že finální dohoda mezi ČR a VW má být uzavřena do letošního prosince. Tehdy nabídl starostům založení společného podniku, který by ovlivňoval rozvoj SPP. Vláda po dohodě s okolními obcemi nedávno schválila, že se SPP zmenší na 280 hektarů z původních 700 ha. Letecká záchranná služba, která dosud sídlila na letišti v Líních, zůstane pro region plně funkční a udrží si pro místní stejný standard jako dosud, řekl před dvěma týdny ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.