Tuzemské CK mají dost míst, aby mohly klientům na Rhodos dát změnu zdarma

Praha - Cestovní kanceláře (CK), které dnes ČTK oslovila, mají aktuálně dostatek míst na to, aby klienti mířící v nejbližších dnech na Rhodos mohli využít bezplatné změny destinace či termínu. Mnoho lidí ale stále na Rhodos odletět chce, uvedli mluvčí CK. Klientům na Korfu, kde hasiči také bojují s lesními požáry, podle nich v tuto chvíli nehrozí nebezpečí. Výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Chaloupková ČTK řekla, že změnu destinace či termínu klientům letícím na Rhodos nabídnou i menší CK, pokud budou mít volná místa.

Redaktor RN 25.07.2023 14:11:00 0x
Tuzemské CK mají dost míst, aby mohly klientům na Rhodos dát změnu zdarma

Hodnocení

100%

Vyhovíme všem. Kdokoliv nám řekne, že tam (na Rhodos) odletět nechce, tak mu tu dovolenou změníme, uvedl mluvčí CK Fischer a Exim Tours Jan Bezděk. Zaměstnanci CK podle něj nyní obvolávají klienty, kteří mají ve středu či ve čtvrtek odletět na Rhodos, a nabízejí jim bezplatnou změnu zájezdu. Polovina chce změnit, polovina na Rhodu zůstane, dodal Bezděk.

Těm klientům, kteří se z ostrova museli evakuovat, CK Fischer a Exim Tours vrátí podle Bezděka v hotovosti peníze za ztracenou část dovolené. Navíc jako kompenzaci za nepříjemný zážitek dostanou padesátiprocentní slevu na další letní dovolenou, kterou si mohou vybrat do konce března 2024, dodal.

Mluvčí CK Blue Style Lucie Bukovanská upozornila na to, že v případě změny destinace či termínu budou muset klienti doplatit rozdíl, bude-li náhradní zájezd dražší. Naopak za levnější alternativu dostanou peníze zpátky. Bezplatný je samotný úkon změny dovolené, řekla. V tuto chvíli má CK dost míst na to, aby vyhověla všem klientům, kteří místo na Rhodos chtějí odletět jinam, uvedla. Volné kapacity jsou podle ní například v Egyptě, Bulharsku nebo Tunisku.

Možnost bezplatné změny destinace či termínu CK Blue Style dává těm klientům, kteří mají na Rhodos odletět do konce července, řekla Bukovanská už dříve. Ti, co měli odletět na jih zasažený požáry, mohou navíc využít storna zdarma.

V pondělí podle Bukovanské na Rhodos odletělo 129 klientů CK, 37 si jich pak vybralo změnu destinace. Přibližně 95 procentům z těch, kteří se z požárem zasažené části ostrova muselo evakuovat, firma vrátila peníze. Pět procent si naopak vybralo jinou lokalitu dovolené, uvedla.

Na Rhodos do oblasti Stegna, která není zasažená ani nijak dotčena požárem, mělo dnes odletět 40 klientů, z toho jsme umožnili pěti klientům bezplatné storno a šesti klientům změnu destinace, řekla ředitelka CK Travel Family Blanka Hrubá. Těm klientům, kteří si přejí destinaci změnit, CK může nabídnout zájezdy na další řecké ostrovy, v Chorvatsku, Itálii, na Kypru nebo v Černé Hoře, doplnila Hrubá.

Trh podle Chaloupkové postupuje většinou jednotně, a tak se dá předpokládat, že změnu destinace či termínu lidem letícím na Rhodos nabídnou i menší CK. Musí mít však klienty kam přesunout, dodala. Cestovní kancelář nechce přijít o klienty, ať už je malá, nebo velká, řekla. Změna zájezdu podle ní není jednoduchý proces, vstříc CK často nevychází například letecké společnosti, doplnila.

Myslím, že každý, kdo uvažuje o cestě na Rhodos, by měl poslouchat bedlivě pokyny a doporučení především ministerstva zahraničí. Cestovní kanceláře situaci vyhodnotily tak, že nadále aspoň do některých částí tohoto ostrova posílají zájezdy a české občany. Já bych tady byl hodně opatrný, uvedl dnes premiér Petr Fiala (ODS). Plošné doporučení necestovat na Rhodos české ministerstvo zahraničních věcí (MZV) zatím nevydalo.

Kromě Rhodu bojuje Řecko s požáry i jinde, týká se to například ostrova Korfu. Evakuace se tam uskutečnila v 17 oblastech. CK a agentury, které ČTK v pondělí oslovila, sdělily, že v postižené oblasti na Korfu nemají klienty.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.