Teplé počasí Češi využívají ke zkrášlení zahrad, zájem je o pergoly i slunečníky

Praha - Teplé počasí posledních týdnů Češi využívají také ke zkrášlování svých zahrad, proti minulému roku mají zpravidla vyšší zájem o pergoly, slunečníky nebo bazény. Na odbyt jde především dražší a kvalitnější vybavení na zahradu. Vyplývá to z informací obchodníků, které oslovila ČTK. Letošní vysoké teploty podle nich řadu zákazníků přiměly k tomu, aby investici do venkovního nábytku či bazénů přestali odkládat.

Redaktor RN 23.07.2023 08:40:00 0x
Teplé počasí Češi využívají ke zkrášlení zahrad, zájem je o pergoly i slunečníky

Hodnocení

100%

V posledních dvou horkých týdnech evidujeme meziročně o polovinu vyšší zájem o vypracování nabídky na luxusní zapuštěné bazény, řekla mluvčí obchodů Mountfield Kateřina Böhmová. Stejně podle ní za uplynulé dny rostly prodeje bazénů nenáročných na instalaci. Pětinásobně vyšší poptávka je pak po bazénové chemii, dodala.

Pozadu podle Böhmové nezůstávají ani vířivky. Prodeje stouply ve srovnání s loňským obdobím až čtyřnásobně. Vzhledem k tomu, že je možná regulace teploty vody, tak je pravděpodobně lidé kromě relaxace využívají i k osvěžení, řekla.

Na e-shopu Alza.cz zákazníci preferují dražší bazény s pevnou konstrukcí. Průměrná prodejní cena bazénů s pevnou konstrukcí je 3000 korun, zatímco průměrná prodejní cena nafukovacích bazénů je 1500 korun, uvedla mluvčí Eliška Čeřovská. Oblibě se podle ní těší také solární sprchy.

Ve srovnání s loňskou sezonou, kdy byl vyšší zájem o plynové grily, se letos pozornost podle Čeřovské obrací ke grilování na uhlí. V případě zahradního nábytku pak vede ten z ratanu. Dřevěný nábytek také neztrácí na popularitě, ale zákazníci se více orientují na dražší dřeviny, jako je teak, doplnila Čeřovská. Naopak v Bauhausu zájem roste o zahradní nábytek z kovu nebo tahokovu. Nejprodávanější jsou soupravy, které stojí od 20.000 do 30.000 korun, sdělil nákupčí Libor Valenta.

Letošním trendem jsou podle Valenty venkovní pizza pece. Ač je nazýváme pizza pece, jejich využití je mnohem rozmanitější. Naši zákazníci si mohou v této peci rozpéct třeba bagety nebo ugrilovat steak či rybu, což dělá tento sortiment velice oblíbeným, uvedl.

Meziročně o 80 procent vyšší prodeje slunečníků v posledních týdnech eviduje nábytkářský dům Ikea. Rostoucí trend je patrný i v mezitýdenním srovnání, například za poslední dva týdny jsme prodali téměř o čtvrtinu více slunečníků než ve druhé polovině června, uvedl mluvčí Petr Šašek.

Léto přeje také pergolám, zájem o ně podle mluvčí internetového srovnávače Heureka.cz Lucie Dlouhé v červenci meziročně vzrostl o 37 procent. Nejoblíbenější jsou ty v ceně od přibližně 15.000 do 35.000 korun, řekla.

U zahradních lehátek pak nárůst činí 76 procent a žádaná jsou lehátka se stříškou, dodala. Za posledních deset dní ve srovnání s loňskem stouplo také vyhledávání bazénů, a to podle Dlouhé o desetinu. Meziroční pokles o osm procent proti tomu zaznamenaly zahradní altány. Nejvyšší zájem o ně byl na jaře a v létě 2021, tedy v době pandemie, doplnila Dlouhá.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.