U 25 vzorků byly již analýzy finalizovány, všechny hodnocené parametry jsou vyhovující. Laboratorní analýzy dalších vzorků pokračují, v případě zjištění nevyhovujícího vzorku bude inspekce spotřebitele neprodleně informovat a přijme příslušná opatření. SZPI činí maximum pro ochranu tuzemských spotřebitelů, ale současně je nezbytné zdůraznit, že primární odpovědnost za parametry bezpečnosti a kvality dovozových i tuzemských potravin mají dotčení provozovatelé, uvedl ústřední ředitel SZPI Martin Klanica.
Inspektoři odebrali ke kontrole vzorky pšenice, špaldy, kukuřice, žita a ječmene. Z mlýnských obilných výrobků odebrali ke kontrole vzorky pšeničné mouky, špaldové mouky a vloček, žitné mouky a vloček, ječmenných vloček a jáhel včetně jáhlových vloček. Jednotlivé vzorky hodnotí SZPI rozborem v akreditovaných laboratořích, sleduje zejména přítomnost více než 400 druhů pozůstatků pesticidů, ale i mykotoxiny, těžké kovy a podle analýzy rizika i další parametry.
Zbytky zakázaného pesticidu se objevily v polovině dubna na Slovensku v jedné ze zásilek obilí z Ukrajiny. Obsah tohoto pesticidu překročil povolené množství pouze mírně. Český ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL poté spolu s řediteli SZPI, Státní veterinární správy a Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského uvedl, že kontroly obilí, masa nebo vajec z Ukrajiny neobjevily nevyhovující vzorek. Není podle něj důvod, aby Česko zakazovalo dovoz těchto produktů, jako to udělalo Polsko, Slovensko a další země. Do ČR se podle Nekuly dovezlo z Ukrajiny pouze 4000 tun pšenice, což je méně než desetina procenta domácí produkce.
SZPI dodala, že u potravin a zemědělské produkce odhalí ročně dvě až tři procenta nevyhovujících vzorků.