Stock: Trend nižší spotřeby lihovin pokračuje, příští rok jej ovlivní vyšší daň

Praha - Trend nižší spotřeby lihovin, který trvá v ČR už téměř 20 let, letos pokračuje. Příští rok ho zřejmě posílí zvýšení spotřební daně na lihoviny o deset procent. Stock Plzeň - Božkov, který je předním výrobcem lihovin v ČR, zaznamenává, stejně jako celý trh s lihovinami, od začátku roku pokles prodeje v obchodech o několik procent. V gastronomii, která tvoří čtvrtinu až třetinu odbytu firmy, je to meziročně až pětinový pokles. ČTK to dnes řekl marketingový ředitel Tomáš Hejkal.

Redaktor RN 06.12.2023 13:17:00 0x
Stock: Trend nižší spotřeby lihovin pokračuje, příští rok jej ovlivní vyšší daň

Hodnocení

100%

Spotřebitelé výrazně více šetří než v předchozích letech a jsou opatrnější v utrácení za alkohol. O celoročních prodejích rozhodne konec roku, kdy se některých druhů alkoholu prodá za poslední dva měsíce více než čtvrtina ročního objemu.

Zatím se to nezlomilo, lidé šetří, a to hodně. A v gastru ta role lihovin trochu upadá, protože lidé se rozmýšlejí, jestli tam vůbec půjdou, a spíše tam chodí na jídlo. A je vidět, že se to projevuje i v off-trade (prodej mimo restaurace a hotely). V gastru je pokles dvouciferný, v off-trade to není tak výrazné, protože je vidět, že lidé si doma pořád lihoviny dopřávají, řekl Hejkal. Loni bylo silné léto, spotřebitelé po covidu více utráceli, letos už se to ale kvůli šetření neopakovalo. Spousta konzumentů se přesunula z restaurací domů, uvedl. Podle nového generálního ředitele Rafala Walendzika působí na nižší spotřebu také fakt, že se zahraniční turismus v ČR po covidu ještě nezotavil.

Stock pociťuje od října mírně vyšší chuť Čechů utrácet, a tak věří v konec roku, kdy by se měly projevit firemní večírky, setkávání s přáteli a dárky ve formě kvalitních druhů alkoholu jako whisky, rum a gin.

Od ledna se zvýší spotřební daň na lihoviny o deset procent, což opět ovlivní spotřebu. Procentuální nárůst cen běžných lihovin bude výrazně vyšší než u prémiovému alkoholu, třeba whisky. Pokles poptávky po dražších značkových lihovinách by se neměl projevit, ale u běžných lihovin je desetiprocentní zvýšení hodně, řek Hejkal. Stock zatím nepociťuje, že by se obchodní řetězce nebo spotřebitelé výrazně předzásobovali. Nějaký efekt tam ale může být, dodal. Podle Walendzika zdraží vyšší spotřební daň lihoviny o šest až 12 procent podle kategorie.

Lihoviny celkově se loni propadly o tři procenta. Meziročně rostou jen dvě kategorie - RTD nápoje (ready to drink - míchané drinky v plechovce i ve skle) a giny. V současné době je zejména u mladých patrný trend lihovin s nižším obsahem alkoholu pod 30 procent, a to na celém světě, řekl Walendzik. RTD nápoje rostou dvouciferně, Stock do nich výrazně pronikl loni a včetně dovozových jich teď nabízí přes deset druhů. Instalovali jsme v Plzni novou linku, která už přestala stíhat, řekl Hejkal. O jednotky procent stále rostou prodeje ginu, vodka stagnuje. Tuzemáky a rumy, které v ČR tvoří asi 30 procent prodejů, klesají, stejně jako hořké bylinné likéry.

Pro příští rok jsem optimista a doufám, že se vrátí zpět chuť lidí utrácet v gastronomii, jde to pozvolně nahoru. Ale proti tomu samozřejmě půjde spotřební daň, protože se zvyšuje primárně na lihoviny, na víno vůbec a na pivo ne, tam se zvedá DPH. Čekám, že se budou nůžky rozevírat. Minimálně na začátku roku čekáme u lihovin propad, řekl Hejkal.

Stock, člen skupiny SSG se sedmi evropskými závody, vyrobí ročně zhruba 31 milionů litrů lihovin, z čehož je asi 75 procent určeno pro český trh a zbytek na export. Firma dnes představila novinky - vlastní řemeslnou whisky Prádlo a patnáctiletý venezuelský prémiový rum El General, vyráběný v malých sériích. Od ledna začne distribuovat filipínský rum Don Papa.

Václav Prokš kš

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.