Sberbank vykázala za čtvrtletí rekordní zisk 380,3 miliardy rublů

Moskva - Největší ruská banka Sberbank měla ve druhém čtvrtletí podle mezinárodních účetních standardů rekordní zisk 380,3 miliardy rublů (89,5 miliardy Kč). Přispěl k tomu nárůst objemu úvěrů a zlepšení marží. Firma o tom informovala ve zprávě o výsledcích hospodaření. Banka zlepšila svůj odhad růstu ruské ekonomiky v letošním roce na přibližně 1,8 procenta, v předchozí prognóze počítala se stagnací hospodářství.

Redaktor RN 03.08.2023 11:40:00 0x
Sberbank vykázala za čtvrtletí rekordní zisk 380,3 miliardy rublů

Hodnocení

100%

Ruská centrální banka finančním ústavům nařídila po ruské vojenské invazi na Ukrajinu loni v únoru omezit zveřejňování informací. Sbebank, jejíž zisky se loni propadly o téměř 80 procent, tedy nezveřejnila pro většinu čísel meziroční srovnání.

Za první pololetí banka vydělala 737,5 miliardy rublů. Sberbank už dříve uvedla, že v letošním roce její zisk patrně překoná rekordních 1,25 bilionu rublů za rok 2021.

Dynamický rozvoj podnikání a zlepšování makroekonomických podmínek nám dává jistotu, že do konce roku 2023 dosáhneme svých ambiciózních cílů, uvedl v prohlášení generální ředitel German Gref.

Úvěry soukromým a firemním klientům rostly rychlejším tempem, dodal. Ve druhém čtvrtletí jsme poskytli historicky nejvyšší objem úvěrů - více než 6,6 bilionu rublů, uzavřel.

Banka uvedla, že čisté úrokové výnosy vzrostly na 597,6 miliardy rublů. Meziročně vzrostly díky zvýšení objemu provozních aktiv a oživení obchodních marží. Návratnost vlastního kapitálu činila 25,5 procenta. Čistá úroková marže banky se vyšplhala na 5,8 procenta v důsledku normalizace výpůjčních sazeb a změny ve struktuře rozvahy Sberbank.

Ruská centrální banka v loňském roce zvýšila svou základní úrokovou sazbu na 20 procent, poté následovala série snižování sazeb až na úroveň 7,5 procenta. Tento měsíc banka překvapivě zvýšila svou klíčovou úrokovou sazbu o půl procentního bodu na osm procent.

Svým aktualizovaným výhledem růstu ruské ekonomiky se banka přiblížila odhadu centrální banky která letos očekává zvýšení hrubého domácího produktu (HDP) o 2,5 procenta. Ruský průmyslový sektor udržují v chodu rostoucí výdaje na obranu. Ekonomové v Rusku i v zahraničí se obecně shodují, že dlouhodobé ekonomické vyhlídky Ruska jsou kvůli sankcím omezené.

Sberbank v loňském roce opustila téměř všechny evropské trhy, včetně České republiky. Jako důvod uvedla velký odliv hotovosti a ohrožení zaměstnanců a majetku kvůli ruské invazi na Ukrajinu a západním sankcím. Sberbank je jednou z několika bank, které mají zakázaný přístup k mezinárodní platební síti SWIFT, což omezilo její bankovní aktivity v zahraničí.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.