S logem Twitteru může být problém, právo na písmeno X má i Microsoft

New York - Rozhodnutí miliardáře Elona Muska přejmenovat společnost Twitter na X může být právně komplikované. Právo na duševní vlastnictví písmene X mají i jiné firmy, včetně Microsoftu nebo společnosti Meta Platforms. X se široce používá a cituje v ochranných známkách, takže firma může být v budoucnu nucena své logo bránit u soudu, uvedla agentura Reuters.

Redaktor RN 25.07.2023 08:36:00 0x
S logem Twitteru může být problém, právo na písmeno X má i Microsoft

Hodnocení

100%

Existuje stoprocentní pravděpodobnost, že Twitter kvůli tomu někdo zažaluje, řekl právník specializující se na ochranné známky Josh Gerben. Uvedl, že napočítal téměř 900 aktivních registrací ochranných známek ve Spojených státech, které už pokrývají písmeno X v celé řadě odvětví.

Musk, který Twitter koupil loni v říjnu zhruba za 44 miliard dolarů (tehdy asi bilion Kč), v pondělí přejmenoval tuto sociální síť na X. Ukázal také nové logo, které tvoří právě písmeno X v černobílém provedení.

Ochranné známky chrání věci, jako jsou názvy značek, loga a slogany, které identifikují zdroje zboží. Jejich majitelé se mohou dovolávat ochrany při porušení práv, pokud by jiná značka uvedla spotřebitele v omyl. Opravné prostředky sahají od peněžních škod až po rozhodnutí používání značky zablokovat.

Microsoft od roku 2003 vlastní ochrannou známku X související s komunikací o jeho videoherním systému Xbox. Meta Platforms, která začátkem tohoto měsíce spustila sociální síť Threads, nového rivala Twitteru, vlastní federální ochrannou známku registrovanou v roce 2019. Ta se vztahuje na modrobílé písmeno X pro oblasti softwaru či sociálních médií.

S problémy v oblasti duševního vlastnictví se potýká i samotná Meta, když začala používat tento název místo názvu Facebook. Čelí žalobám o ochranné známky, které loni podala investiční společnost Metacapital a společnost MetaX pro virtuální realitu. Další spor urovnala kvůli svému novému logu symbolizujícímu nekonečno.

Vzhledem k obtížnosti ochrany jediného písmene, zvláště komerčně oblíbeného jako X, bude ochrana Twitteru pravděpodobně omezena na grafiku velmi podobnou jejich logu X, řekl agentuře Reuters právní zástupce pro ochranné známky v právnické firmě Loeb & Loeb Douglas Masters. Logo není příliš výrazné, takže ochrana bude velmi zúžená, dodal.

O tom, že Meta vlastní ochrannou známku na písmeno X, napsal už dříve server Insider. Právník Ed Timberlake na twitteru uvedl, že jednu takovou ochrannou známku má také Microsoft.

Meta a Microsoft pravděpodobně nepodají žalobu, pokud se nebudou cítit v ohrožení, že značka Twitter, respektive X, zasahuje do hodnoty značky, kterou si vybudovaly, řekl Gerben.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.