Za výrazným zpomalením růstu je zejména pokles investic do zásob. Americká ekonomika zpomaluje mimo jiné kvůli dopadům zvyšování úrokových sazeb a vysoké inflaci. Očekává se, že růst v nadcházejícím období ještě zvolní, uvedla CNBC.
Růst ekonomiky zpomalil i přesto, že se zvýšil cenový index výdajů na osobní spotřebu, který vzrostl o 4,2 procenta. Analytici čekali, že jeho růst bude činit 3,7 procenta. Americká centrální banka (Fed) index výdajů na osobní spotřebu pozorně sleduje při rozhodování o výši základní úrokové sazby.
Fed podle analytiků navzdory zpomalení tempa růstu příští týden opět zvýší základní úrok o čtvrt procentního bodu. Od loňského března, kdy byl hlavní úrok blízko nuly, Centrální banka sazby zvýšila už o 4,75 procentního bodu. Základní úrok je teď v pásmu 4,75 až 5,00 procenta.
Míra inflace činila v USA v březnu pět procent, a byla tak nejníže téměř za dva roky. Sestoupila sice z červnového maxima devět procent, zůstává ale výrazně nad dvouprocentním inflačním cílem Fedu..
Růst hospodářství zároveň nepříznivě zasáhly problémy v bankovním sektoru, které se pravděpodobně projeví v ekonomice. Očekává se, že tyto dva faktory – zvyšování sazeb a případná úvěrová krize – koncem tohoto roku přiblíží ekonomiku k recesi. Spotřebitelé ale zatím odolávají a očekává se, že využijí nadměrné úspory a kupní sílu k tomu, aby byl ekonomický pokles krátký a mělký. Růst podle odhadů podpoří i silný trh práce - míra nezaměstnanosti se v březnu znovu snížila a činila 3,5 procenta.