Rusko zvažuje kvóty na vývoz ropných produktů, chce stabilizovat ceny benzinu

Moskva - Rusko nevylučuje zavedení kvót na vývoz ropných produktů, řekl podle státních médií místopředseda ruské vlády Alexandr Novak. Země se tak snaží stabilizovat velkoobchodní ceny benzinu, které jsou v Rusku teď na rekordu, uvedla agentura Reuters.

Redaktor RN 21.07.2023 09:45:00 0x
Rusko zvažuje kvóty na vývoz ropných produktů, chce stabilizovat ceny benzinu

Hodnocení

100%

V zásadě se o tom uvažuje. Existují ale i jiné návrhy. Musíme zvážit všechna pro a proti, odpověděl Novak podle agentury RIA Novosti na otázku ohledně případných kvót na vývoz ropných produktů. Dodal, že některé rafinerie odložily plánovanou údržbu, aby uspokojily rostoucí poptávku.

Zvýšení produkce v rafineriích by mohlo usnadnit splnění závazku Moskvy snížit v srpnu vývoz ropy o 500.000 barelů denně. Rusko se tím snaží podpořit světový trh s ropou a dosáhnout vyšších cen. Barel severomořské ropy Brent se teď prodává zhruba za 80 dolarů, zatímco před rokem jeho cena byla nad 110 dolary.

Průměrná cena benzinu na Mezinárodní komoditní burze v Petrohradě (SPIMEX) ve středu vzrostla o 1,8 procenta na 62.653 rublů (více než 14.900 Kč) za tunu. Dosáhla tak maxima za dobu vedení záznamů. Maloobchodní ceny pohonných hmot byly relativně stabilní, protože jsou regulovány státem.

Prodej ropy a dalších energetických produktů z Ruska na světový trh podléhá řadě omezení, která zavedly západní státy v odvetě za loňskou invazi ruských vojsk na Ukrajinu. Například ruská ropa na globálním trhu zůstává, smí se ale prodávat maximálně za 60 dolarů za barel. Tuto cenu minulý týden překročila, v tomto týdnu se ale vrátila pod 60 dolarů.

Barel referenční ruské ropy Urals k nakládce v přístavu Primorsk na pobřeží Baltského moře se ve středu podle údajů společnosti Argus Media prodával za cenu těsně pod 59 dolary. Barel téže ropy k nakládce v černomořském přístavu Novorossijsk stál nepatrně více než 59 dolarů. Údaje této organizace pro hlášení cen se využívají při jednáních o stanovení cenových limitů, uvedla agentura Bloomberg.

Překonání limitu 60 dolarů za barel v případě ruské ropy znamenalo důležitý signál. Pokud si totiž někdo na Západě koupí ruskou ropu a zaplatí za ni více než povolených 60 dolarů za barel, nemohou mu západní firmy poskytovat klíčový servis, jako je přeprava nebo pojištění nákladu.

Západní státy místo zákazu ruské ropy zavedly cenový strop, aby příliš nenarušily globální trh, pokud by z něj ruská ropa úplně zmizela. Tím, že nedovoluje, aby cena ruské ropy výrazněji vzrostla, se snaží omezit příjmy, které má Rusko z prodeje nerostných surovin a které využívá k financování války na Ukrajině.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.