Ropa zdražuje, za červenec vykazuje největší měsíční nárůst za déle než rok

Londýn/New York - Ceny ropy se v úvodu týdne zvyšují a za červenec vykazují nejvýraznější měsíční nárůst za déle než rok. Pomáhá jim očekávání, že Saúdská Arábie od září prodlouží dobrovolné snižování produkce, a omezí tak nabídku na globálním trhu.

Redaktor RN 31.07.2023 16:22:00 0x
Ropa zdražuje, za červenec vykazuje největší měsíční nárůst za déle než rok

Hodnocení

100%

Severomořská ropa Brent kolem 16:00 SELČ vykazovala růst zhruba o 0,7 procenta přibližně na 85,60 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) měla k dobru přes 1,2 procenta a nacházela se těsně pod 81,60 dolaru za barel.

Brent i WTI se v pátek ustálily na nejvyšších úrovních od dubna. Stouply už pátý týden po sobě.

Ceny podporuje globální snížení dodávek a očekávaný konec zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech. Ceny Brentu i WTI směřují k tomu, aby uzavřely červenec s největšími měsíčními nárůsty od loňského ledna.

Trh očekává, že Saúdská Arábie prodlouží dobrovolné snížení produkce ropy o jeden milion barelů denně o další měsíc, tedy do konce září. Už stávající těžební škrty Rijádu omezily dodávky suroviny na trh, uvedla agentura Reuters. Navíc zásoby ropy v některých regionech – zejména ve Spojených státech – začaly klesat, protože poptávka převyšovala nabídku.

Ceny ropy vzrostly od poloviny června o 18 procent, protože rekordně vysoká poptávka a snížení nabídky ze strany Saúdské Arábie obnovily deficit a trh opustil pesimismus ohledně dalšího růstu, uvedli ve zprávě s nedělním datem analytici investiční banky Goldman Sachs.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.