Raiffeisenbank v 1. pololetí klesl čistý zisk o 21 procent na 2,37 miliardy Kč

Praha - Raiffeisenbank v Česku v prvním pololetí letošního roku meziročně klesl čistý zisk o 21 procent na 2,37 miliardy korun. Aktiva banky vzrostla o 12 procent na 664 miliard korun. Banka o tom dnes informovala ČTK v tiskové zprávě. Výsledky ostatních velkých bank se letos vyvíjí oběma směry.

Redaktor RN 01.08.2023 09:50:00 0x
Raiffeisenbank v 1. pololetí klesl čistý zisk o 21 procent na 2,37 miliardy Kč

Hodnocení

100%

Provozní výnosy banky v pololetí klesly o 2,8 procenta na 8,58 miliardy korun. Čisté úrokové výnosy banky se snížily o 6,4 procenta na 6,48 miliardy korun. Pokles způsobilo primárně vyplácení vyšších úroků klientům, a to zejména na spořicích účtech. Čisté výnosy z poplatků a provizí klesly o 3,2 procenta na 2,15 miliardy korun. Provozní náklady 4,52 miliardy korun v meziročním srovnání klesly o 3,7 procenta.

Ostatní výnosy a náklady banky, které zahrnují mimo jiné zisk nebo ztrátu z operací na finančních trzích, dosáhly koncem června ztráty 229,7 milionu Kč. Je to zlepšení o 222,2 milionu Kč v porovnání s prvním pololetím roku 2022.

Objem poskytnutých úvěrů klientům se zvýšil o 3,7 procenta na 356 miliard Kč. Růst byl jak na straně domácností ve formě hypotečních a spotřebitelských úvěrů, tak na straně firem ve formě projektových úvěrů. Objem přijatých vkladů od klientů se meziročně zvýšil o 10,5 procenta na 535 miliard Kč. Růst táhly zvyšující se zůstatky na spořicích účtech a termínovaných vkladech, a to na straně domácností i firem.

Za třicet let jsme vybudovali čtvrtou největší bankovní skupinu v České republice s 1,9 milionu klientů a máme více než 3600 zaměstnanců. Poslední roky rosteme nejrychleji ze všech bank na českém trhu, komentoval výsledky generální ředitel Raiffeisenbank Igor Vida.

Raiffeisenbank patří mezi největší bankovní domy v Česku. Týká se jí proto daň z mimořádných zisků. Takzvanou windfall tax schválila vláda jako 60procentní daňovou přirážku na nadměrný zisk. Ten odpovídá rozdílu mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeného o 20 procent. Výnos z daně má vládě sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se zastropováním cen energií.

České spořitelně klesl v prvním pololetí čistý zisk meziročně o 16 procent na 9,3 miliardy korun, Monetě se snížil o 13,7 procenta na 2,5 miliardy korun. Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala v prvním pololetí letošního roku čistý zisk 5,3 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 23 procent.

Raiffeisenbank poskytuje v ČR bankovní služby od roku 1993. Majoritním akcionářem je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.