První konvoj s ukrajinskými zemědělskými produkty míří přes Polsko do Nizozemska

Varšava - První konvoj s ukrajinskými zemědělským produkty vyrazil z hraničního přechodu v polském Dohorusku a míří do Nizozemska. Oznámila to dnes agentura PAP, která se odvolává na Michala Deruśe z polské daňové správy. Pět zapečetěných kamionů podle něj veze mimo jiné maso, vejce a kukuřici. V noci na dnešek vstoupila v platnost pravidla, která umožňují přepravu ukrajinských zemědělských produktů do jiných zemí přes Polsko.

Redaktor RN 21.04.2023 13:27:00 1x
První konvoj s ukrajinskými zemědělskými produkty míří přes Polsko do Nizozemska

Hodnocení

100%

Skončil tak zákaz tranzitu ukrajinských zemědělských produktů, který Varšava bez předchozího upozornění zavedla v polovině dubna a kvůli němuž mnoho společností se zbožím uvázlo na ukrajinsko-polské hranici, uvedla agentura Reuters.

Levné obilí z Ukrajiny zaplavilo trhy středoevropských zemí, když ho Ukrajina po loňské ruské invazi kvůli zablokovaným černomořským přístavům začala převážet pozemní cestou přes sousední země a EU zároveň uvolnila pravidla jeho prodeje na unijním trhu. Obilí původně mělo směřovat do chudých afrických či blízkovýchodních zemí. Evropští zemědělci pak začali požadovat, aby EU přijala rázná opatření, protože levnější ukrajinské obilí podle nich poškozuje domácí pěstitele.

Několik zemí včetně Polska, Slovenska či Maďarska v posledních dnech zakázalo dovoz ukrajinského obilí a dalších zemědělských produktů. Varšava zastavila rovněž tranzit tohoto zboží přes polské území. V úterý však s ukrajinskými představiteli dosáhla dohody, která umožňuje převoz obnovit. Kamiony s ukrajinskými zemědělskými produkty budou zapečetěny, monitorovány a pojedou v konvojích.

První konvoj doprovázejí dvě vozidla celní a daňové služby - jedno je vepředu, druhé na konci. Tato vozidla budou kamiony doprovázet přes celé Polsko, popsal dnes Deruś. Polsko podle agentury PAP přepravu zmíněného zboží povoluje za podmínek, že zboží zamíří do jiných zemí nebo do polských námořních přístavů, kde bude naloženo na lodě.

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že opatření Evropské unie na pomoc zemědělcům postiženým nadměrným dovozem potravin z Ukrajiny jsou příliš malá a přišla příliš pozdě. Řekl to poté, co jeho vláda schválila pomoc polskému zemědělství ve výši 10 miliard zlotých (přes 50 miliard korun).

Evropská komise ve středu oznámila, že připravuje kompenzace v objemu 100 milionů eur (2,3 miliardy korun) pro zemědělce ze zemí sousedících s Ukrajinou a že plánuje také opatření, která by dovoz ukrajinského obilí na unijní trh omezila. Podle Reuters tato opatření následují březnový balík ve výši 56 milionů eur (přes 1,3 miliardy korun). EK zároveň kritizovala jednostranně vyhlášené zákazy dovozu ukrajinských produktů, označila je za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.