Průzkum: Ochotu stěhovat se za lepší prací má zhruba pětina Čechů

Praha - Přibližně pětina Čechů je ochotná stěhovat se za lepší prací. Mezi tři kraje, o kterých si lidé myslí, že je v nich možné sehnat nejlepší práci, patří Praha, střední Čechy a jižní Morava. Vyplývá to průzkumu personální společnosti Předvýběr.CZ, pro který data sesbírala agentura Talk Online Panel mezi 500 respondenty.

Redaktor RN 22.07.2023 07:10:00 0x
Průzkum: Ochotu stěhovat se za lepší prací má zhruba pětina Čechů

Hodnocení

100%

V průzkumu označilo 29 procent lidí za nejlepší pro sehnání práce kraj, kde žiju. Jako další kraj uvedlo 57 procent dotázaných zaměstnanců Prahu a devět procent Středočeský kraj, ostatní regiony měly podíl pod jedno procento. Po započítání vlastního a druhého kraje byla na prvním místě Praha s 84 procenty, střední Čechy dostaly hlas od 49 procent respondentů a jižní Moravu označilo za nejlepší 17 procent lidí.

I když existují velké rozdíly v atraktivitě krajů na trhu práce, jen necelá pětina zaměstnanců je ochotná se za prací stěhovat,“ uvedl ředitel personální agentury Předvýběr.CZ František Boudný. Za zajímavějšími podmínkami je podle průzkumu rozhodně ochotných se přestěhovat necelých pět procent dotázaných, dalších třináct procent lidí uvádí 'spíše ano'.

Náklady na stěhování, bydlení a žití mimo svůj kraj považuje 29 procent lidí za tak vysoké, že se jim změna nevyplatí. Zhruba čtvrtina vnímá, že by na tom jinde byli finančně lépe i po započítání všech nákladů, přesto ale o změnu nestojí, protože je jejich práce baví. Stěhování rozhodně odmítá 28 procent lidí, a to se zdůvodněním, že se jim na současné adrese žije dobře a peníze ani lepší práce podle nich nestojí za stěhování.

Postoje se liší podle generací. Mezi mladými lidmi je třetina ochotná se za prací přestěhovat, zatímco u nejstarší pracující kategorie je takových lidí 14 procent. Pro mladé lidi je ve srovnání se staršími ročníky také mnohem podstatnější prestiž firmy.

Nejdůležitějším faktorem atraktivity kraje je podle dvou třetin účastníků průzkumu dostatek zaměstnavatelů na trhu práce. Pro 58 procent lidí jsou to firmy nabízející vysoké mzdy a čtyři z deseti zaměstnanců ocení i atraktivní benefity.

Preference obyvatel jednotlivých krajů se liší. Například pro Pražany je atraktivní region s dostatkem zaměstnavatelů, kdežto pro obyvatele Zlínska a Liberecka je důležitější, že zaměstnavatelé nabízejí vyšší mzdy. Pardubičtí slyší na firemní benefity a není pro ně podstatné příjemné pracovní prostředí. To naopak za důležité považuje třetina pracujících hlavního města.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.