Pokud Praha koupí od pošty hlavní budovu, může tam přestěhovat úředníky

Praha - Pokud by Praha odkoupila od České pošty její hlavní budovu v Jindřišské ulici, jednou z variant využití je, že by v ní v budoucnu mohli sídlit magistrátní úředníci. Zda se tak stane, ale není jasné, město nejdříve musí znát podmínky odkupu, sdělil ČTK městský radní Adam Zábranský (Piráti). Vedení města už zahájilo jednání s poštou, která plánuje prodej kvůli úsporám. Za poštu musí vyjednávání s Prahou ještě posvětit dozorčí rada státního podniku.

Redaktor RN 20.04.2023 11:05:00 3x
Pokud Praha koupí od pošty hlavní budovu, může tam přestěhovat úředníky

Hodnocení

100%

Česká pošta se letos kvůli špatnému hospodářskému stavu rozhodla od července zrušit v celé zemi 300 poboček, v metropoli to bude 35 ze 106 pošt. Při hledání úspor vedení firmy v minulosti uvedlo, že chce prodat i větší část budovy v centru Prahy a postavit nové sídlo ve Vysočanech. Možnost prodeje podpořil v pondělí ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Do jednání s Českou poštou ohledně potenciálního nákupu jejich aktuálního sídla v Jindřišské ulici vstupujeme z důvodu, že ji považujeme za zajímavou z hlediska využití pro potřeby úřadu. Jednání jsou na začátku. Pro budoucí rozhodování potřebujeme od pošty nejdříve vědět, jaké by byly podmínky odkupu, uvedl Zábranský.

Jak by město budovu v případě nákupu konkrétně využilo, zatím není rozhodnuto. Jednou z variant ale je, že by se tam mohli přesunout úředníci ze Škodova paláce. Magistrátu totiž končí v roce 2028 nájemní smlouva s vlastníkem, investiční společností GLL. Pražští úředníci nyní sídlí na několika místech. Velká část jich je ve Škodově paláci v Jungmannově ulici.

Do Jungmannovy ulice sestěhovalo úředníky vedení Prahy za exprimátora Pavla Béma (ODS). Situaci kolem nájmu řešila Praha následně několik let a s původním majitelem, firmou Copa retail, se neúspěšně soudila kvůli výši nájmu. Někdejšímu vedení magistrátu v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) se podařilo dohodnout na úpravě nájemní smlouvy. Původně měl dvacetiletý nájem město vyjít na 4,4 miliardy korun, nakonec zaplatí o 860 milionů méně. V roce 2017 palác koupila investiční společnost GLL Real Estate Partners se sídlem v Mnichově.

Rozsáhlá novorenesanční budova České pošty v Jindřišské ulici byla postavena v letech 1871 až 1874 a následně rozšiřována. V roce 1998 byla prohlášena za kulturní památku. Česká pošta v budově sídlí od roku 1873 a v bočním traktu s vchodem z ulice Politických vězňů sídlí její ředitelství.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.