Pohonné hmoty v Česku v minulém týdnu pokračovaly ve zdražování

Praha - Pohonné hmoty v Česku v minulém týdnu pokračovaly ve zdražování. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 37,52 Kč, před týdnem byl o 13 haléřů levnější. O 16 haléřů na litru zdražila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 32,74 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Redaktor RN 27.07.2023 07:21:00 0x
Pohonné hmoty v Česku v minulém týdnu pokračovaly ve zdražování

Hodnocení

100%

Současná cena nafty je nejvyšší zhruba za poslední dva a půl měsíce. Podobně je na tom i benzin, který byl naposledy dražší na konci dubna. Senát dnes bude rozhodovat o zvýšení spotřební daně z nafty. Vláda navrhla zvýšit sazbu spotřební daně z nafty o 1,50 Kč na litr, a to co nejdříve. Daň se tak vrátí na úroveň před loňským červnem. Podle analytiků může litr nafty zdražit o 1,80 koruny. Původně měla nynější snížená sazba platit do konce roku. Vláda ale chce kvůli nižším cenám nafty a kvůli snaze o vyšší příjmy rozpočtu zvýšit sazbu daně už nyní.

Podle analytika Purple Trading Petra Lajska v následujících dnech a týdnech bude zdražovat nafta i benzin, a to kvůli rostoucí ceně ropy na burze v Rotterdamu a oslabující české koruně. Cena ropy brent je podle něj nejvyšší od dubna. Lajsek očekává, že ceny pohonných hmot mohou kvůli obavám z nedostatku ropy zdražit i výrazněji. Po opětovném zvýšení daně u nafty tak její průměrná cena může atakovat i 35 Kč za litr, řekl.

Jaroslav Ton ze společnosti 4Trans v nejbližší době také očekává zdražování pohonných hmot, u benzinu o 10 až 30 haléřů za litr. V reakci na vývoj na ropných burzách a na devizových trzích, řekl. Další oslabování české koruny očekává analytik XTB Tomáš Cverna, a to kvůli výhledu na snižování úrokových sazeb. V neposlední řadě jsou proti tuzemským řidičům i maloobchodníci, kteří zvyšují své marže, dodal.

Nejlevnější benzin aktuálně natankují řidiči v Ústeckém kraji, kde je litr v průměru za 37,01 Kč. Nafta je nejlevnější v Jihočeském kraji, litr tam prodávají průměrně za 32,16 Kč. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 38,60 Kč. Nafta se tam tankuje za 34,37 Kč za litr.

I přes zdražování jsou paliva v Česku nyní výrazně levnější než před rokem. Podle CCS je benzin nyní o 8,53 koruny na litru levnější, za naftu tehdy motoristé platili o 13,65 Kč na litru více.

Průměrné ceny pohonných hmot v ČR k 26. červenci 2023 (v Kč/l):

Zdroj:CCS

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.