Počet vodíkových aut v Česku se letos zdvojnásobil na 24

Praha - Počet registrovaných aut na vodíkové články se letos v prvním pololetí zdvojnásobil na 24 vozů. Z toho 20 aut na vodík bylo značky Toyota a čtyři Hyundai. Vyplývá to z údajů Centra dopravního výzkumu.

Redaktor RN 30.07.2023 07:54:00 0x
Počet vodíkových aut v Česku se letos zdvojnásobil na 24

Hodnocení

100%

V Praze mělo registraci 18 vozidel, tři v Moravskoslezském kraji, dvě ve Středočeském a jedno v Karlovarském kraji. Vodíkové plnící stanice zatím fungují v Praze a Ostravě.

Toyota nabízí na českém trhu vodíkový vůz Mirai, Hyundai model Nexo. Mirai dosud sloužil především k propagačním a testovacím účelům. Využívá ho například Výzkumné energetické centrum (VEC) při Vysoké škole báňské v Ostravě nebo společnost Orlen.

Mirai druhé generace je nejprodávanějším sériovým vozem na vodík. Sedan o délce zhruba pět metrů disponuje výkonem 182 koní, ujede na jedno natankování 650 km a doba doplnění vodíkových nádrží nepřekračuje pět minut. Ve vodíkových palivových článcích vzniká elektřina chemickou reakcí vodíku a kyslíku. Ta poté pohání elektromotor. Z výfuku vytéká čistá voda.

Toyota je na českém trhu největším prodejcem vozů na alternativní pohon. Za 30 let působení v tuzemsku prodala přibližně 46.000 hybridních vozů. Podíl hybridů na celkových prodejích tak za celou dobu tvoří 32 procent. V posledních letech dosahuje podíl hybridů v prodejích Toyoty 70 procent osobních vozů a u značky Lexus přes 90 procent.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.