Ceny pohonných hmot v uplynulém týdnu podle analytika XTB Jiřího Tylečka příznivě reagovaly na pokles velkoobchodních cen. Zároveň vnímáme snížení marží rafinérií v případě obou nejběžnějších typů paliv, podotkl Tyleček. Připomněl, že benzin i nafta jsou nyní na českých čerpacích stanicích nejlevnější od poloviny června.
Pro příští dny podle Tylečka stále převažují základy pro další pokračování poklesu cen paliv, a to v v řádu jednotek desetihaléřů na litr nafty i benzinu. Sezonní faktory naznačují, že pokles cen benzinu by měl naftu brzy předehnat, míní Tyleček. Situace navíc podle něj vypadá příznivě také do následujících týdnů. Pokles by mohl zrychlit v případě narůstajících problémů čínské ekonomiky, naopak rizikem jsou již tradičně geopolitické vlivy, dodal.
Pokles cen pohonných hmot o dalších deset až 20 haléřů za litr očekává také šéf společnosti 4Trans Jaroslav Ton. Dlouhodobější prognóza cen však zůstává nejistá a závisí tak především právě na politické situaci na Blízkém východě, konfliktu na Ukrajině a situaci v Libyi, uvedl.
Ceny paliv v uplynulém roce výrazně kolísaly. Přesně před rokem stál litr benzinu skoro 39,70 koruny a litr nafty přes 37,90 koruny. Zhruba do poloviny září 2023 pak paliva ještě zdražila, a to až nad hranici 40 korun za litr u nafty i benzinu. Pak pohonné hmoty zlevňovaly a v lednu letošního roku se dostaly asi na 36 korun za litr. Poté zase ceny až do konce dubna rostly, u benzinu znovu přesáhly 40 korun za litr a u nafty 39 korun. V posledních měsících paliva postupně zlevňují, jen s krátkým výkyvem nahoru na přelomu června a července.
Nejlevněji nyní benzin natankují řidiči v Ústeckém kraji, kde stojí litr v průměru 36,67 koruny. Nafta je nejlevnější v Pardubickém kraji, kde litr prodávají průměrně za 34,86 koruny. Naopak nejdražší paliva nabízejí nadále pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí 38,04 koruny a litr nafty 36,81 koruny.
Zdroj: CCS