Více než polovina developerů očekává, že poptávka po nájemních bytech nadále poroste. I tak by ale měl v Česku převládat počet těch, kteří budou preferovat vlastní bydlení, uvedl Ondrášek. Asi 76 procent developerů podle něj aktuálně staví pouze byty na prodej. Firmy, které se zaměřují i na nájemní bydlení, na tyto byty plánují vyhradit v průměru 36 procent ze svých projektů, zjistil průzkum.
Většina developerských firem se nadále soustřeďuje na výstavbu projektů pro následný rozprodej bytů z důvodu, že pokud mají připravené další projekty k realizaci, potřebují reinvestovat vlastní zdroje, které jsou důležité u každého projektu i v případě bankovního financování, uvedl v tiskové zprávě výkonný ředitel společnosti CEEC Research Michal Vacek. Bankovní úvěry ke krytí projektů podle něj využívá zhruba 62 procent developerů v Česku.
Poptávka po nemovitostech v ČR by měla ve druhém pololetí letošního roku meziročně klesnout o 1,2 procenta, stát za tím budou především vysoké hypoteční sazby, zjistil průzkum. V první polovině roku 2024 se podle něj naopak v rámci celé ČR očekává růst o 0,5 procenta. V Praze by měla poptávka v následujícím pololetí proti loňsku stoupnout o 1,5 procenta a za prvních šest měsíců následujícího roku o 2,9 procenta, řekl Ondrášek.
Naopak nabídka nemovitostí v ČR ve druhém pololetí tohoto roku pravděpodobně meziročně stoupne o 0,4 procenta a v první polovině následujícího roku růst zrychlí na 1,4 procenta, řekl Ondrášek. V případě Prahy se v následujícím pololetí tohoto roku očekává meziroční růst o 0,8 procenta a v první polovině roku 2024 o 1,4 procenta. Ondrášek dodal, že některé projekty museli developeři kvůli nejisté ekonomické situaci a vysokým úrokovým sazbám odložit. Firmy, které staví v méně žádaných lokalitách, budou muset zároveň z důvodu klesající poptávky nemovitosti zlevnit, řekl.
Ministerstvo pro místní rozvoj chce podle ministra Ivana Bartoše (Piráti) více podporovat stavbu dostupných nájemních bytů. Téměř pětina developerů již s obcemi na těchto projektech spolupracuje, vyplývá z průzkumu. Asi 61 procent by jich pak mělo zájem se zapojit.
Pokud se dohodnou, dostanou soukromé firmy například možnost stavět na obecních pozemcích a získat výhodnou kombinaci dotace a úvěru. Jsme si vědomi toho, že to bude pro obě strany představovat jistou výzvu. Samosprávám proto nabídneme odbornou pomoc s přípravou financování projektů. Stavební společnosti se zase budou vyrovnávat s delší dobou návratnosti svých investic, výhodou ale pro ně bude díky sníženým nákladům i nižší míra rizika, řekl Bartoš.