Německou železnici ochromila dopolední stávka, problémy budou celý den

Berlín - Německou železnici dnes dopoledne ochromila stávka. Ta v 11:00 podle plánu skončila, problémy ale potrvají celý den. Německé dráhy Deutsche Bahn (DB) oznámily, že první dálkové spoje vypraví až odpoledne. Železniční společnosti po celém Německu předem vyzývaly cestující, aby dnes pokud možno vůbec necestovali. Stávka pokračuje i na německých letištích, dnes se ještě rozšířila.

Redaktor RN 21.04.2023 09:03:00 2x
Německou železnici ochromila dopolední stávka, problémy budou celý den

Hodnocení

100%

Situace v Německu se dotkla i cestujících v České republice, dálkové vlaky Českých drah (ČD) jezdily do poslední stanice na českém území. Regionální vlaky pak byly v běžném provozu jen v Česku.

Konec stávky je plánován na 11:00, ale s okamžitým obnovením provozu nelze počítat. Vlaky mohou mít zpoždění, vysvětloval dnes ráno na berlínském hlavním nádraží jeden z pracovníků drah několika lidem, které stávka očividně překvapila.

Stávka v 11:00 skutečně skončila, jak oznámily železniční a dopravní odbory EVG a také DB. Podle EVG se do akce zapojilo na 23.500 železničářů. Německé dráhy uvedly, že dálkové vlaky se začnou postupně rozjíždět od 13:00. Stávka se dotkla i spojení Berlína s Prahou. Rychlík z Berlína do české metropole v 11:16 nevyjel a cestující museli vyčkat až na ten další ve 13:16.

DB přislíbily, že udělají vše, aby provoz regionálních a městských vlaků co nejrychleji obnovily. I po skončení stávky ale musejí zákazníci počítat s nepravidelnostmi, uvedly dráhy DB, podle kterých odpoledne a večer bude vypraveno asi 90 procent pravidelných vlaků.

Na hlavní nádraží v Berlíně v době dnešní ranní špičky přišlo nezvykle mnoho lidí, než tomu bylo za předešlých stávek. Byli mezi nimi nejen cizinci, ale i Němci. V rozhovoru se zpravodajem ČTK uváděli, že o stávce nevěděli, takže je zastavená železniční doprava zaskočila.

Překvapen naopak nebyl seniorský pár, který chtěl jet do braniborského města Rathenow. O stávce víme, ale třeba nějaký vlak nakonec pojede. V nejhorším počkáme do jedenácti, řekl ráno senior, který se představil jako Oswald.

Zatímco většina cestujících, kteří na berlínské hlavní nádraží přišli, okolnosti stávky chápala, dvojice žen z Rakouska neskrývala rozladění. Jsem opravdu rozhořčená. O stávce jsem nevěděla a teď nás jeden železničář poslal na lavičku. Máme sedět a čekat, nic víc nám neřekl,, prohlásila. Jet chtěly obě ženy do Mnichova a s sebou měly velké kufry.

Problémy nezasáhly jen Berlín, kde dopoledne nevyjely ani soupravy městské železnice S-Bahn, vlaky stály po celém Německu. Například bavorská televizní stanice BR informovala, že na hlavním nádraží v Mnichově žádné vlaky dopoledne nejezdily a že v hale postávali zaskočení cestující s velkými kufry. V Mnichově stejně jako v Berlíně dopoledne zůstala informační přepážka DB uzavřená. Cedule, která o uzavřených přepážkách na místě informovala, odkazovala cestující na internetové stránky dopravce.

Na německé železnici se naposledy stávkovalo celý den před třemi týdny. Dnešní akci, za kterou stojí železniční a dopravní odbory EVG, dráhy kritizují jako zbytečnou, neboť vyjednávání pokračuje. Zástupci zaměstnanců požadují mimo jiné zvýšení měsíčního příjmu zaměstnanců minimálně o 650 eur (přes 15.000 Kč).

Desítky tisíc cestujících dnes musejí druhým dnem počítat se zrušenými lety na německých letištích v Hamburku, Kolíně nad Rýnem/Bonnu a Düsseldorfu, kde pokračuje výstražná stávka odborů Verdi. K protestu se přidali také zaměstnanci na letištích ve Stuttgartu a Karlsruhe/Baden-Badenu. Dopady mohou pocítit i cestující z České republiky, neboť pro dnešek byly odřeknuty spoje mezi Prahou a Düsseldorfem a Kolínem nad Rýnem/Bonnem.

Důvodem výstražné stávky je spor odborů Verdi se svazem společností, které zajišťují letištní kontroly (BDLS). Odbory žádají zvýšení příplatků za práci o víkendech, o svátcích a v noci a chtějí také upravit tarifní pravidla o odměnách za přesčasy. Další kolo zatím neúspěšného vyjednání bude za týden.

Západoněmecké letiště v Kolíně nad Rýnem/Bonnu z původně plánovaných 211 letů zrušilo dnes 66 odletů a 59 příletů. Ve čtvrtek, kdy stávka začala, tento vzdušný přístav odřekl 168 z 204 letů. Letiště přitom varovalo, že dnešní bilance zrušených letů nemusí být konečná. S Kolínem nad Rýnem/Bonnem má přímé spojení pražské Letiště Václava Havla, odpolední linka byla ale pro dnešek v obou směrech zrušena.

Letiště v severoněmeckém Hamburku pro dnešek zrušilo všech 156 původně plánovaných odletů. Ze 157 chystaných příletů jich bylo 47 zrušeno. Düsseldorfské letiště kvůli zrušeným letům, zpožděním a odkladům vyzvalo cestující, aby si předem zjistili u svých dopravců, zda se problémy netýkají i jejich spoje. Z Düsseldorfu byl dnes odřeknut mimo jiné dopolední let do Prahy.

Ke stávce, která začala ve čtvrtek, se dnes připojila letiště ve Stuttgartu a Karlsruhe/Baden-Badenu. Po celý den se kvůli stávce neuskuteční žádné odlety, přílety do Stuttgartu jsou možné, oznámilo letiště.

Letiště v Karlsruhe/Baden-Badenu uvedlo, že kvůli stávce bezpečnostního personálu musejí cestující počítat se značnými problémy v podobě dlouhých čekacích dob a náhlých rušení spojů. Na příjezd na letiště si vyhraďte prosím více času, neboť stávka zasáhla i železnici. Autobusové linky na letiště ale jezdí podle řádu, uvedlo letiště.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.