Nekula: Pěstování jablek je často na hranici rentability, loni zlevnily

Praha - V českých obchodech se zvyšuje podíl jablek od českých pěstitelů. Loni tvořily 65 procent nabídky, v roce 2021 to bylo 54 procent. Jejich cena jako jedné z mála potravin loni klesla o pět procent. Novinářům to dnes řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Upozornil na to, že pro sadaře je pěstovaní často nerentabilní kvůli nízkým výkupním cenám. Obchodní přirážka v řetězcích se podle Nekuly v posledních pěti letech pohybovala na 126 procentech. Obchodníci by podle něj měli zvážit svou obchodní politiku a být vstřícnější k zemědělcům.

Redaktor RN 27.04.2023 13:34:00 0x
Nekula: Pěstování jablek je často na hranici rentability, loni zlevnily

Hodnocení

100%

Ministr poznamenal, že ačkoliv je pro spotřebitele nízká cena příznivá, pro zemědělce je to naopak. Pěstitelé se pohybují na hraně rentability, či dokonce pěstují se ztrátou, řekl. Obchodní přirážka je podle Nekuly nerovnoměrně rozdělená ve prospěch obchodních řetězců. Uvedl, že cenu tlačí dolů dovoz levných jablek z Polska, kde se vypěstuje zhruba polovina jablek v celé EU. Dříve se vyváželo do Ruska, což není od loňska možné kvůli sankcím.

Ministr ocenil, že podíl českých jablek v obchodech roste a v říjnu nebo listopadu, když vrcholila sklizeň, bylo až osm z deseti jablek v obchodech z domácí produkce. Jako problematické vidí nízké výkupní ceny. Z koncové ceny zůstává obchodníkům stále větší podíl na úkor pěstitelů. Zde vidím velký prostor pro změnu, řekl.

Ovocnářská unie loni upozorňovala na to, že kvůli nízkým výkupním cenám pěstitelé část jablek vůbec nesklidili. Rostly také náklady na skladování, které se jim nevyplatilo. Předseda unie Martin Ludvík už dříve uvedl, že ztráta ovocnářů bude kolem čtvrt miliardy korun.

Dnes řekl, že loni klesly výkupní ceny od pěstitelů zhruba o 18 procent. Poznamenal, že nyní na konci dubna se prodávají jablka, která se již sedm měsíců skladují v chladírenských komorách. Nákladová cena je podle něj kolem 20 Kč, obchodům ale reálně pěstitelé prodávají za 14 Kč, uvedl.

Nekula poukázal dnes také na likvidaci sadů. Ovocnáři některé vyklučené sady neobnovují, podotkl. Uvedl, že ministerstvo poskytlo loni na výsadbu podporu zhruba 450 milionů Kč a podpora bude pokračovat i letos. Peníze mohou jít na výsadbu mnohem intenzivnějších sadů, než byly sady, které byly na konci svého produkčního cyklu, doplnil.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.