MPO: Stát podpoří rozvoj vytápění z obnovitelných zdrojů energie 9,5 miliardy Kč

Praha - Stát podpoří rozvoj vytápění z obnovitelných zdrojů energie částkou zhruba 9,5 miliardy Kč. Český program notifikovala Evropská komise. Peníze by měly směřovat hlavně na instalaci nových výroben tepla z obnovitelných zdrojů využívající biomasu, vzniknout by měly kapacity s celkovým výkonem kolem 345 megawattů (MW). ČTk dnes o tom v tiskové právě informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

Redaktor RN 24.04.2023 15:56:00 1x
MPO: Stát podpoří rozvoj vytápění z obnovitelných zdrojů energie 9,5 miliardy Kč

Hodnocení

100%

Obnovitelné zdroje energie budou základem dekarbonizace i energetické bezpečnosti v celé Evropě. Díky jejich rozvoji budeme mít nižší výdaje na energie a posílí také naši energetickou nezávislost. Proto jsem rád, že Evropská komise schválila náš program provozní podpory, který podpoří dálkové vytápění založené na zelené energii,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Hlavním cílem programu je instalace nových výroben tepla z obnovitelných zdrojů využívající biomasu s výkonem nad 500 kW. Provozní podporu bude ministerstvo poskytovat ve formě tzv. zeleného bonusu za gigajoule tepla dodaného do systému rozvodu tepla.

V tuto chvíli se dá očekávat, že schéma by mohlo podpořit instalaci až přibližně 345 MW kapacity pro výrobu tepla z obnovitelných zdrojů,“ řekl zástupce vrchního ředitele sekce energetiky a jaderných zdrojů MPO René Neděla.

Opatření má podle ministerstva přispět k naplnění Národního energetického a klimatického plánu ČR a strategických cílů EU k dosažení klimatické neutrality do roku 2050.

MPO ve spolupráci s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a Energetickým regulačním úřadem navíc dále pracuje na dokončení notifikačních řízení u dalších podpor, například provozní podpory biometanu nebo k podpoře teplárenství.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.